آیا سوزن خشک همان طب سوزنی است؟

اگر طب سوزنی و تکنیک سوزن خشک را تنها بر اساس عکس هایی که از آنها دیده اید مقایسه کرده باشید، احتمالاً در تشخیص آنها دچار مشکل شده اید. در هر دو روش طب سوزنی و سوزن خشک، از سوزن‌های بسیار نازکی که از جنس استیل ضد زنگ هستند استفاده می شود. در هر دو روش سوزن ها در پوست وارد می شوند و در مورد هر دوی آنها گفته میشود که قابلیت درمان درد دارند. اما شباهت آنها فقط تا همین جاست. ویژگی های خاص هر کدام موجب متمایز شدن آنها از یکدیگر می شود.

یکی از آنها هزاران سال به عنوان یک درمان جایگزین مورد استفاده قرار گرفته است و تحقیقات معتبر موثر بودن آن را نشان داده اند اما دیگری فقط در چند دهه گذشته به کار گرفته شده است.

یکی برای تسکین درد، ناراحتی یا مشکلات دیگر از طریق باز کردن جریان انرژی یا چی (qi) شخص طراحی شده است و دیگری برای تحریک تریگر پوینت ها یا ماهیچه های تحریک شده طراحی شده است. درک تفاوت بین آن ها می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که کدام نوع درمان برای شما مناسب است.

بیشتر بخوانید : آیا طب سوزنی برای درمان سرطان موثر واقع می شود ؟

پیشنهاد مطالعه  لیفت با نخ PDO چیست؟

متخصص طب سوزنی اصفهان | سوزن خشک با طب سوزنی

تکنیک های داخل و خارج کردن سوزن

در بعضی از اشکال سوزن خشک از تکنیک های استفاده می شود که Pistoning یا sparrow pecking نام دارند. به عبارت دیگر سوزن ها برای مدت زیادی داخل پوست نمی مانند. سوزن ها فقط تریگر پوینت ها را سیخ میزنند و برداشته می‌شوند. برای تایید تاثیر روش سوزن خشک به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دامنه درمانهای بعضی از تکنیک های سوزن خشک از درمان سیستم عصبی مرکزی فراتر میرود. به جای اینکه سوزن ها تنها در نواحی دردناک وارد شوند، درمانگر ممکن است سوزن ها را در اطراف ناحیه دردناک وارد کند.

آیا تکنیک سوزن خشک عوارض جانبی و خطرات خاص خود را دارد؟

بروز بعضی از عوارض جانبی خفیف پس از درمان با تکنیک سوزن خشک عادی است اما بروز عوارض جانبی جدی با این روش نادر است. شایع ترین عوارض جانبی در اطراف محل وارد شدن سوزن، شامل موارد زیر هستند:

  1. کبودی
  2. خونریزی
  3. درد موقتی

اگر از سوزن های استریل نشده استفاده شود، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های منتقل شونده از راه خون، عفونت و انواع دیگر بیماری ها قرار بگیرید. اطمینان حاصل کنید که درمانگر از سوزن های استریل استفاده می کند و پس از استفاده کردن آنها را دور می اندازد. از آنجا که برای انجام سوزن خشک آموزش ها و مجوزهای رسمی وجود ندارد، نگرانی ها درباره استفاده از آن نسبت به طب سوزنی بیشتر است.

پیشنهاد مطالعه  لیفتینگ و جوانسازی با لیفت صورت با نخ 

 

متخصص طب سوزنی اصفهان 

پیام بگذارید