متخصص طب سوزنی اصفهان PCA چیست ؟

PCA یعنی:

PCA یا ( Patient Controlled Analgesia ) یعنی بیمار داروی ضد درد خود را تحت کنترل دارد. که خیلی قابل فهم و کار می باشد. یک دکمه قابل فشردن در دسترس بیمار است تا هر زمان احساس درد داشت از آن استفاده کند.
هرگاه بیمار احساس درد کرد، با فشردن یک دکمه مقدار مشخصی از داروی ضد درد وارد وریدهای محیطی بیمار از طریق رگ( IV line ) میگردد و تنها بیمار یا پرستار آن اجازه چنین کاری را دارد.:

پمپ PCA چکار میکند :

این پمپ به بیمار اجازه می دهد هرگاه نیاز به داروی بیشتری برای کنترل درد خود داشت از آن استاده کند، بدون اینکه نیاز به پرستار و تزریق مکرر آمپول باشد. بنابراین PCA روشی برای درمان درد است از طریق استفاده از یک پمپ تزریق از پیش برنامه ریزی شده توسط پزشک است که تحت کنترل بیمار ( یا پرستار آن یا والدین اطفال )می باشد و طبق یک پروتکل داروئی مشخص کار میکند.

این پروتکل شامل تجویز داروی ضد درد متوسط پمپ PCA از راههای وریدی ( IV )، اپیدورال ( Epidarale )، زیر جلدی ( Subcutaneous ) و منطقه ای ( Regional ) رژیونال می باشد.

اندیکاسیونهای PCA :

PCA برای درمان دردهای متوسط تا شدید بکار می رود که روشهای دیگر مثل خوراکی یا تزریق مکرر IV/IM ( عضلانی و وریدی ) مؤثر و کافی نبوده است.

پیشنهاد مطالعه  کاهش وزن و لاغری موضعی با طب سوزنی

بطور کلی کنترل درد قبل از شروع درد بیمار راحت تر از کنترل آن بعد از شروع درد است. بدین لحاظ اگر بلافاصله بعد از عمل جراحی PCA برای بیمار گذاشته شود بسیار مؤثر تر خواهد بود.

چرا PCA از روشهای دیگر درمان درد بهتر است :

چون بلافاصله داروی ضد درد در اختیار بیمار است، با شروع احساس درد از آن استفاده می کند و سریعاً اثر کرده و درد خود را سرکوب می کند. دیگر نیازی به تزریق های مکرر آمپول نمی باشد.

بدین ترتیب بیماری که خوب دردش کنترل شده باشد، سریعتر راه افتاده ، از بستر بیماری بلند می شود و زمان بستری شدن آن در بیمارستان کوتاهتر می شود.
پس حتماً در مورد استفاده از PCA با پزشک متخصص بیهوشی خود مشورت نمائید.

سرویس کنترل درد حاد بعد از عمل جراحی ( APS )( Acute pain service ) :

پیدایش دردهای شدید بعد از عمل جراحی، یکی از مشکلات اصلی بسیاری از بیماران بوده، و می تواند باعث بروز عوارض ناخواسته دیگری شود. لذا کنترل این دردها بسیار حائز اهمیت می باشد.

روش کنترل این دردها یکی از چالشهای عمده متخصصین جراحی و بیهوشی می باشد. هزاران نفر در طول سال در سراسر کشور تحت اعمال جراحی مختلف قرار می گیرند و بسیاری از آنان دچار دردهای حاد بعد از عمل می شوند. برخی از پزشکان براساس سلیقه شخصی خود و یا امکانات موجود بیمارستانی اقداماتی را انجام می دهند که بعضی مواقع این روشهای درمانی نه تنها تأثیر چندانی ندارد بلکه باعث بروز عوامل دیگری هم در بیماران می گردد. عدم کنترل مناسب اینگونه دردها باعث طولانی شدن زمان بستری بیماران و تحمیل هزینه های درمانی بیشتر به بیماران و بیمارستانها و شرکتهای بیمه گر شده و ایجاد نارضایتی در بیماران از نحوه درمان پزشک، و باعث مراجعات مکرر به پزشکان مختلف جهت کنترل درد و …. می شود که همه این موارد می تواند روند درمان کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

پیشنهاد مطالعه  12 عوارض احتمالی لیفت صورت با نخ

از آنجایی که متخصصین بیهوشی بطور مستقیم، مسئول کنترل دردهای شدید جراحی در حین عمل بیماران هستند، فعال نمودن سرویس کنترل دردهای حاد بعد از عمل ( Acute pain service ) توسط پزشکان متخصص بیهوشی در بیمارستانهای سراسر کشور با همکاری مستقیم سایر پرسنل و کادر درمانی و پرستاری که آموزشهای لازم را در زمینه کنترل درد دیده باشند می تواند اقدام شایسته ای برای کاهش بروز و شدت مشکلات بیماران باشد.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان…دکتر اردشیر عامری .

کلینیک تخصصی درد،زیبایی،درمانی

دکتر اردشیر عامری به روش طب سوزنی

آدرس :

اصفهان،خیابان شمس آبادی ،جنب بیمارستان سینا،ساختمان مجید واحد ۳۷ 

شماره تماس:

۳۲۲۴۰۹۳۸