متخصص طب سوزنی اصفهان ۱۰-نوع-درد-و-چگونگی-تسکین-انواع-درد-ها-را-بشناسیم

۱. سردرد

دکتر شاهدا قریشی، متخصص توانبخشی در موسسه‌ی علوم اعصاب کاشینگ نورث‌شور-ال‌آی‌جی، در گریت‌نک نیویورک، می‌گوید: ” سردردها همه‌ی سنین، نژادها و طبقات اقتصادی-اجتماعی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند“. چهار رایج ترین نوع سردرد شامل عروقی ـ مثل میگرن؛ انقباض عضلانی ـ که تنشی هم نامیده می‌شود؛ کششی ـ که از شرایطی ناشی می‌شود که روی سر اثر می گذارند، مثل تومورها؛ و التهابی. دکتر قریشی می‌گوید درمان‌ها شامل دارو، تزریق، مراقبه، درمان شناختی رفتاری، بازخورد زیستی، ماساژ، و طب سوزنی است.

۲. کمردرد

در بین انواع درد ها اگر تا به حال کمردرد را تجربه نکرده‌اید، احتمالش زیاد است که به آن دچار شوید. طبق گزارش موسسه‌ی ملی سلامت آمریکا (ان‌آی‌اچ)، از هر ۱۰ نفر هشت نفر در برهه‌ای از زندگی‌‌شان مورد حمله‌ی کمردرد قرار می‌گیرند. کمردرد می‌تواند شدید و ناگهانی باشد، یا می‌تواند سال‌ها به صورت یک درد مبهم طول بکشد. می‌تواند هرجایی از نقطه‌ی بالای لگن تا پایه‌ی گردن را تحت‌تاثیر قرار بدهد. دکتر قریشی می‌گوید درمان‌ها شامل ورزش، کاهش وزن، دارو، تزریق، طب سوزنی، ماساژ، و جراحی است.

۳. درد گردن

برایان دورکین، دکترای پزشکی استیوپاتی، مدیر مرکز مدیریت درد در مرکز پزشکی دانشگاه استونی‌بروک، نیویورک می‌گوید ” درد گردن معمولا همراه با سن افزایش می‌یابد”. اغلب به نظر می‌رسد از بیماری‌هایی چون آرتروز و خرابی دیسک بین‌مهره‌ای ناشی شود، اما جراحات شدید ـ برای مثال یک تصادف ماشین ـ  نیز می‌تواند باعث درد گردن در آدم‌ها شود. موسسه‌ی ملی سلامت آمریکا ذکر می‌کند درد گردن می‌تواند از خم شدن طولانی‌مدت روی یک میزکار، خوابیدن در وضعیتی نادرست، کشیدگی رباط،آرتریت، عفونت، و ـ گرچه نادر است ـ سرطان ستون فقرات نیز ناشی شود. درمان به علت بستگی دارد و ممکن است شامل ورزش‌هایی برای حفظ تحرک گردن، تغییر موقعیت میز کارتان، دارو، ماساژ، تکنیک های تمدد اعصاب، گرما، یا یخ شود.

پیشنهاد مطالعه  عدم تقارن صورت و درمان آن

۴. فیبرومیالژیا

دکتر دورکین می‌گوید:‌ فیبرومیالژیا، وضعیتی که شامل درد گسترده و حساسیت در نقاط گوناگونی روی بدن است، و اغلب به زنانی بین ۳۰ تا ۶۰ سال حمله می‌کند. طبق گفته‌ی موسسه‌ی ملی آرتریت و بیماری‌های اسکلتی‌عضلانی و پوست، می‌تواند باعث خستگی و اختلال در فعالیت‌های روزانه‌ی فرد شود. دکتر دورکین می‌گوید درمان این وضعیت می‌تواند دشوار باشد و گاهی به رویکردی تیمی نیاز دارد، و اضافه می‌کند بهترین درمان برای فیبرومیالژیا ورزش است. هم‌چنین برای فیبرومیالژیا سه داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا وجود دارد، و درمان‌های تکمیلی ـ مثل ماساژ، کایروپرکتیک، و طب سوزنی ـ نیز ممکن است کمک کنند.

۵. درد عضلانی

دکتر جان استماتوس، مدیر مدیریت درد در بیمارستان سایوست نیویورک می‌گوید: اغلب افراد سعی می‌کنند کارهایی با ماهیچه‌های‌شان انجام دهند که برای آن تمرین ندیده‌اند. او می‌گوید ” اگر به شما می‌گفتم برو باشگاه و سه ساعت کامل وزنه بزن، جوری به من نگاه می‌کردید انگار عقلم را از دست داده‌ام. اما بیش‌تر ما از یک بعدازظهر پارو زدن جلوی خانه نگران نمی‌شویم.” او برای برای تسکین درد عضلانی ناشی از استفاده‌ی بیش از حد، داروهای ضدالتهابی مثل آلیو (ناپروکسن)، یا آدویل یا موترین (ایبوپروفن) را پیشنهاد می‌کند. سایر درمان‌ها شامل شل‌کننده های عضلانی برای برطرف کردن گرفتگی، دوش آب گرم، نرمش‌های کششی و طب سوزنی است.

پیشنهاد مطالعه  اگه میخواهید برای همیشه از شر موهای زائد خلاص بشید...

۶. آرتروز

آرتروز نوعی آرتریت است که با تجزیه‌ی غضروفی ایجاد می‌شود که معمولا از سایش استخوان‌ها در مفصلی ـ مثل زانو ـ روی یکدیگر جلوگیری می‌کند. غالب اوقات تنها با استهلاک ایجاد شده به خاطر استفاده از مفصل ایجاد می‌شود، اما گاهی آسیب‌های مرتبط با ورزش ـ یا کار ـ هم در آن نقش دارند. مفاصل دچار آرتروز در طول زمان سفت و دردناک می‌شوند. طبق گفته‌ی بنیاد آرتروز اگر سالخورده و چاق باشید یا خویشاوندی با این بیماری داشته باشید، یا از مفصلی بیش از حد استفاده کنید، احتمال ابتلای شما به آرتروز بیش‌تر است. و گرچه هیچ درمانی برای این رایج ترین نوع ارتریت وجود ندارد، داروهای ضدالتهابی بدون نسخه و با نسخه‌ی پزشک ممکن است سبب تسکین انواع درد حاصل از آرتروز می شوند، و درمان فیزیکی می‌تواند به بهبود قدرت و تحرک کمک کند.

۷. درد لگن

دکتر دورکین می‌گوید: درد لگن در زنان شایع‌تر است اما می‌تواند مردان را هم تحت‌تاثیر قرار دهد.دلایل رایج آن شامل گرفتگی‌های قاعدگی، آندومتریوز، درد تخمک‌گذاری ( که میتل اشمرز نامیده می‌شود)، و عفونت‌های مجاری ادراری شود.فیبروئیدهای رحم و ماهیچه‌های ضعیف یا آسیب‌دیده، هم‌چنین بافت‌های همبند لگن سایر منشاء‌های ممکن هستند. درمان‌ها ممکن است شامل دارو، هیپنوتیزم، گرما، یا درمان فیزیکی شود. در موارد شدید، پزشکان ممکن است برداشتن رحم را پیشنهاد کنند.

۸. درد شکم

دکتر استماتوس می‌گوید درد شکم اغلب به این دلیل ایجاد می‌شود که آدم‌ها ” آن بال مرغ اضافه‌ای را می‌خورند که می‌دانند نباید می‌خوردند. “ بهترین درمان برای سوءهاضمه‌ی ایجاد شده، آن است که منتظر شوید از بدن خارج شود و دفعه‌ی بعد از آن خوراکی صرف نظر کنید. سایر دلایل رایج درد شکم شامل یبوست، سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر، مسمومیت غذایی، و ویروس‌های معده است. در موارد جدی‌تر، درد شکم ممکن است از آپاندیسیت، پانکراتیت، آنوریسم آئورت، سنگ های کلیه، یا سنگ‌های صفرا باشد. درمان‌ها با توجه به علت درد بسیار متنوع هستند.

پیشنهاد مطالعه  هیدروفیشیال صورت چیست ؟

۹. درد آیسکمیک

دکتر استماتوس می‌گوید : ” درد آیسکمیک از تخریب رگ‌های خونی ایجاد می‌شود که خون را در بدن به گردش درمی‌آورند“. سکته‌ی مغزی یک مثال است. رایج‌تر از آن، درد آیسکمیک از بیماری عروق محیطی (پی‌وی‌دی) ناشی می‌شود که به علت کبود جریان خون در پاها باعث درد شدید می‌شود. اگر رژیم غذایی‌تان مملو از کلسترول باشد، بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید، چاق باشید، یا به دیابت یا بیماری‌های قلبی‌عروقی مبتلا باشید، بیش‌تر در معرض خطر این بیماری قرار دارید. درمان‌ها شامل بهبود رژیم غذایی، ورزش، داروهای بهبوددهنده‌ی جریان خون، آنژیوپلاستی، یا جراحی عروق است.

۱۰. درد سرطان

طبق گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا، وقتی درد مربوط به سرطان باشد، منشاء آن ممکن است خود سرطان، یا درمان‌های سرطان، از جمله جراحی باشد. با این وجود در بیش‌تر موارد، ناراحتی به خاطر فشار تومور بر استخوان‌ها، اعصاب، یا اندام‌ها است. پزشکان معمولا درد سرطان را با داروهایی درمان می‌کنند که دردزدا نام دارند. سایر درمان ها ممکن است پرتودرمانی برای کوچ کردن تومور، جراحی برای برداشتن تومور، بلاک عصبی، یا جراحی اعصاب را در بر بگیرد که شامل بریدن اعصاب برای تسکین درد است.


کلینیک تخصصی درد،زیبایی،درمانی
دکتر اردشیر عامری به روش طب سوزنی
آدرس :
اصفهان،خیابان شمس آبادی ،جنب بیمارستان سینا،ساختمان مجید واحد ۳۷

شماره تماس:
۳۲۲۴۰۹۳۸

پیام بگذارید