نقش کلاژن در پوست شما

پوست شما بزرگترین اندام شماست، و اگرچه ممکن است ساده به نظر برسد، به اصطلاح، چیزهای زیادی در زیر سطح پوست در حال وقوع است. پوست شما حاوی آب، پروتئین، چربی و مواد معدنی است. یکی از آن پروتئین ها، کلاژن ، به عنوان چشمه جوانی از آن یاد می‌شود، اما دقیقا چیست و نقش کلاژن در پوست چیست؟

اگرچه collagen اغلب در مورد مکمل های کلاژن مورد بحث قرار می گیرد، واقعیت این است که بدن شما به تنهایی کلاژن می سازد. این چیزی است که به پوست شما قدرت و قابلیت ارتجاعی می دهد.

به طور خاص، کلاژن یک پروتئین است، و انواع مختلفی از آنها وجود دارد که بیش از دوجین است – هر کدام عملکرد متفاوتی را در بدن شما انجام می دهند. سه نوع اصلی عبارتند از:

نوع I ساختاری برای پوست، استخوان ها، تاندون ها، بافت همبند و حتی دندان های شما فراهم می کند
مدل دوم در غضروف یافت می شود و به محافظت از مفاصل کمک می کند
مورد III ساختار اندام ها و عضلات شما را فراهم می کند
حدود ۹۰ درصد از کلاژن شما کلاژن نوع I است.تولید collagen با افزایش سن کاهش می یابد.

متخصص طب سوزنی اصفهان | کلاژن چیست و چه نقشی در بدن ایفا می کند ؟

با افزایش سن، بدن شما نه تنها کلاژن کمتری تولید می کند، بلکه collagen با کیفیت پایین تری نیز تولید می کند. در نتیجه، ممکن است متوجه تأثیر آن بر روی پوست خود شوید. کمتر سفت، انعطاف‌پذیرتر و چروک‌تر می‌شود. پوست شما تنها بخشی از بدن شما نیست که تحت تاثیر کاهش تولید collagen قرار می گیرد. غضروف شما نیز می تواند با افزایش سن ضعیف شود.

پیشنهاد مطالعه  بهبود فرم سینه ها با کمک روش طب سوزنی

تولید این مولکول هر سال حدود ۱٪ کاهش می یابد، زمانی که شما ۲۰ ساله می شوید و این سرعت بعد از یائسگی حتی بیشتر می شود. علاوه بر پیری و یائسگی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش همچنین به کاهش تولید collagen کمک می کند.

 

دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان

پیام بگذارید