کاشت نخ لاغری اصفهان | تاثیر طب سوزنی ناباروری زنان .

طب سوزنی و ناباروری زنان؛ ارتباطی وجود دارد؟

ارتباط بین طب سوزنی و ناباروری زنان ؛ به عنوان راهکاری درمانی، از سوی طرفداران و متخصصین این حوزه ارتباطاتی وجود دارد. پزشکان، ناباروری را به عنوان عدم توانایی در بچه دار شدن پس از ۱ سال انجام رابطه جنسی محافظت نشده تعریف می‌کنند. همچنین زنانی که قادر به باردار شدن نیستند، نیز ممکن است حجامت مشکل ناباروری داشته باشند.

طبق آمارهای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، حدود ۱۲ درصد از زنان در سنین ۱۵ تا ۴۴ سالگی مبتلا به مشکل ناباروری هستند. در ۳۵ درصد از زوجینی که مشکل ناباروری دارند، یک عامل مرد و زن ممکن است، نقش داشته باشند. پزشکان در حدود ۸ درصد از موارد ناباروری در زوج‌ها را، به مردان به تنهایی نسبت می‌دهند.


مطالب آموزنده دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان :


طب سوزنی

طب سوزنی یک طب سنتی چینی است که برخی از افراد برای مدیریت انواع شرایط، کاهش و از بین بردن دردها و ناراحتی‌ها، از آن استفاده می‌کنند. ماساژ درمانی متخصص طب سوزنی، سوزن‌های بسیار ریز و نازکی را در نقاط خاصی از بدن وارد می‌کند تا جریان خون به آن ناحیه پمپاژ شود. طب سوزنی یک روش درمانی جایگزین است که شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط مختلف روی بدن است.

پیشنهاد مطالعه  درمان اگزما و تیرگی پوست با طب سوزنی

این روش درمانی نخستین بار در حدود ۲۰۰۰ سال پیش در چین به کار گرفته شد، اما بیشتر آنها معتقدند که این عمل بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال پیش شروع شده است. تکنیک‌ها، انواع، سبک و اندازه سوزن مورد استفاده می‌تواند بسیار متفاوت باشد، زیرا سبک‌های مختلفی با گسترش طب سوزنی ایجاد شد. از طریق آسیا، طب سوزنی به سایر نقاط جهان از جمله ایران به عنوان راهکاری درمانی نفوذ پیدا کرد.

تزریق ژل و بوتاکس اصفهان | تاثیر طب سوزنی ناباروری زنان

ارتباط بین طب سوزنی و ناباروری زنان؛ به عنوان راهکاری درمانی چیست؟

طرفداران طب سوزنی آن را برای درمان انواع شرایطی که بر باروری تاثیر می‌گذارد، توصیه کرده‌اند. اینها شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، فیبروم‌ها، اندومتریوز و مشکلات مربوط به ذخیره تخمدان و کیفیت اسپرم است. همچنین ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی مرتبط با داروهای باروری (مانند نفخ و حالت تهوع) کمک کند.

نشان داده شده است که طب سوزنی باعث آرامش می‌شود. در حالی که برخی از مطالعات پزشکی نشان داده‌اند که طب سوزنی در درمان این مشکلات باروری مفید است، اما مطالعات دیگر چنین نیست. طرفداران طب سوزنی، وقتی بین طب سوزنی و ناباروری زنان به عنوان راهکاری درمانی ارتباط مستقیمی قائل می‌شوند، می‌گویند که طب سوزنی باعث تقویت جریان خون به اندام‌های تولید مثل ؛ متعادل کردن هورمون‌ها ، از بین بردن استرس می‌شود.

پیشنهاد مطالعه  درمان بیماری زنان با کمک طب سوزنی

چه موقع باید درمان طب سوزنی را شروع کرد؟

اغلب به خانم‌ها توصیه می‌شود که ۳ ماه قبل از شروع درمان‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا تلقیح داخل رحمی (IUI)، طب سوزنی را شروع کنند. با این حال، شروع طب سوزنی در کنار درمان توصیه شده برای باروری پزشک شما هنوز هم می‌تواند مفید باشد.

در اولین مراجعه با طب سوزنی چه انتظاری باید داشته باشید؟

در اولین مراجعه، متخصص طب سوزنی در مورد سبک زندگی شما (رژیم غذایی، میزان استرس، ورزش، عادات خواب) و نگرانی‌های باروری تان سوال خواهد کرد. متخصص طب سوزنی ممکن است در اولین مراجعه نبض و رنگ زبان شما را بررسی کند. سپس از سوزن‌های مخصوص که می‌تواند از حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت ماندن آن بر روی پوست قسمت‌هایی از بدن ادامه یابد، استفاده می‌شود. پزشک طب سوزنی، مطابق با شرایط شما به طور کلی ۲-۳ بار در هفته سوزن درمانی را توصیه می‌کند. بعد از جلسه اول، جلسات بعدی ممکن است حداکثر یک ساعت طول بکشد.

متخصص طب سوزنی اصفهان | تاثیر طب سوزنی

ریسک، خطرات و عوارض جانبی طب سوزنی چیست؟

سوزن درمانی اگر در یک کلینیک طب سوزنیِ دارای مجوز و تایید شده، که از سوزن‌ها و چسب‌های استریل شده و یکبار مصرف و متخصصین مجرب و آموزش دیده استفاده ‌می‌کند، انجام شود؛ خطرات و عوارض جانبی در پی ندارد. این کار برای اکثر بیماران بدون درد یا با کمی درد انجام می‌شود. برخی ممکن است درد خفیف، احساس کسالت یا حتی احساس شوک بعد از طب سوزنی را تجربه کنند.

پیشنهاد مطالعه  کلاژن چیست و چه نقشی در بدن ایفا می کند ؟

گاهی اوقات در محل‌هایی که سوزن‌ها وارد می‌شوند، کبودی به وجود می‌آید. پزشک متخصص طب سوزنی خود را، در صورت مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون)، مطلع کنید. از آنجا که متخصص طب سوزنی از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده می‌کند، خطر ابتلا به عفونت بسیار، بسیار کم است. هرچند در برخی از تحقیقات علمی ارتباط مستقیم و قطعی بین طب سوزنی و ناباروری زنان به عنوان راهکاری درمانی، ثابت نشده است.

پیام بگذارید