کاشت نخ لاغری اصفهان | چرا عارضه سلولیت به وجود می آید ؟

علت ایجاد عارضه سلولیت چیست؟

در حقیقت عارضه سلولیت نوعی چربی است که به شکلی متفاوت بر روی پوست ظاهر می‌شود. علت ایجاد آن گیر کردن نوع خاصی از چربی زیر پوستی میان عضلات و فیبرهای اتصال دهنده پوست به عضله است و با توجه به فشاری که کیسه‌های چربی به بافت پوست وارد می‌کنند، ظاهری پرتقالی شکل و فرو رفتگی‌هایی را نمایان می‌کند.

علت دقیق سلولیت ناشناخته است، اما به نظر می رسد که ناشی از تعامل بین بافت همبند در لایه پوستی است که در زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی درست زیر آن.

در زنان، سلول های چربی و بافت همبند در این لایه به صورت عمودی قرار گرفته اند. اگر سلول های چربی به داخل لایه پوست بیرون بزنند، ظاهر سلولیت به وجود می آید.

در مردان، بافت دارای ساختار متقاطع است، که ممکن است توضیح دهد که چرا نسبت به زنان احتمال سلولیت کمتر است. به نظر می رسد برخی عوامل دیگر با احتمال ابتلا به سلولیت مرتبط هستند.

کاشت نخ لاغری اصفهان | سلولیت در کجا تشکیل می شود ؟

عوامل هورمونی و سن

  1. هورمون ها احتمالا نقش مهمی در ایجاد سلولیت دارند. استروژن ، انسولین ، نورآدرنالین، هورمون های تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت هستند.
  2. یک نظریه این است که با کاهش استروژن در زنان در نزدیک شدن به یائسگی ، جریان خون به بافت همبند زیر پوست نیز کاهش می یابد.
  3. گردش خون کمتر به معنای اکسیژن کمتر در ناحیه است و در نتیجه تولید کلاژن کمتر می شود. سلول های چربی نیز بزرگنمایی کنید با کاهش سطح استروژن این عوامل با هم ترکیب می شوند تا رسوبات چربی را بیشتر نمایان کنند. همانطور که چربی زیر پوست از طریق بافت همبند ضعیف بیرون زده، اثر فرورفتگی آشنا به وجود می آید.
  4. افزایش سن همچنین باعث می شود که پوست حالت ارتجاعی کمتری داشته باشد، نازک تر شود و احتمال افتادگی آن بیشتر شود. این امر احتمال ایجاد سلولیت را افزایش می دهد.
پیشنهاد مطالعه  آیا طب سوزنی برای درمان سرطان موثر واقع می شود ؟

عوامل ژنتیکی

ژن های خاصی برای ایجاد سلولیت مورد نیاز است. عوامل ژنتیکی را می توان با سرعت متابولیسم، توزیع چربی در زیر پوست، قومیت و سطوح گردش خون مرتبط دانست. اینها می توانند بر شانس ایجاد سلولیت تأثیر بگذارند.

متخصص طب سوزنی اصفهان | سلولیت

عوامل تغذیه و سبک زندگی

سلولیت توسط “سموم” ایجاد نمی شود، اگرچه یک سبک زندگی سالم ممکن است به کاهش خطر کمک کند. ورزش و رژیم غذایی ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.
افرادی که بیش از حد چربی، کربوهیدرات و نمک و فیبر کم مصرف می کنند، احتمالاً مقادیر بیشتری سلولیت دارند. همچنین ممکن است در افراد سیگاری، کسانی که ورزش نمی کنند و کسانی که برای مدت طولانی در یک وضعیت می نشینند یا می ایستند، شیوع بیشتری داشته باشد.

سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند شیوع بیشتری دارد، اما افراد لاغر و خوش اندام نیز می توانند به آن مبتلا شوند. احتمال این که بعد از ۲۵ سالگی اتفاق بیفتد بیشتر است، اما می تواند افراد جوان تر از جمله نوجوانان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

ارتباط با متخصص طب سوزنی اصفهان دکتر اردشیر عامری

پیام بگذارید