متخصص طب سوزنی اصفهان | سوزن خشک با طب سوزنی

سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک (dry needling) شکل غربی “طب سوزنی” است و این نوع روش درمان دارای نام های مختلفی است. درمان با طب سوزنی بر اساس طب سنتی چینی انجام می گیرد.

شکل مدرن از این طب یعنی dry needling بر اساس مطالعات علمی نوروآناتومی پیشرفته و تحقیقات گسترده بر روی سیستم اعصاب و سیستم اسکلتی –عضلانی  در غرب ایجاد شده است. dry needling در فیزیوتراپی شامل استفاده از یک سوزن به عنوان یک عامل فیزیکی به منظور ایجاد تحریک مکانیکی با هدف غیر فعال کردن نقاط ماشه‌ای می‌باشد.

برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود .که باعث کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و بهبود کیفیت زندگی می‌شود. dry needling در فیزیوتراپی برای ناحیه‌ای از عضله استفاده می‌شود. که دچار اختلال حرکتی (مثل نقاط ماشه ای) شده ‌باشد. این پروسه درمانی تلاش می‌کند که تنشن عضله را کاهش داده، عملکرد نرمال عضله را بازگرداند و درد را از بین ببرد.

تفاوت بین طب سوزنی و سوزن خشک

هدف و فلسفه ای که پشت  روش درمانی dry needling وجود دارد، بر اساس تئوری های باستانی و یا اصول طب سنتی چینی نیست. به کارگیری روش مدرن dry needling توسط متخصص طب سوزنی بر اساس مطالعات نوروآناتومی غربی و تحقیقات علمی مدرن بر روی سیستم عصبی و سیستم اسکلتی-عضلانی می باشد.

پیشنهاد مطالعه  آریکولوتراپی - طب سوزنی روی گوش

به هر حال، در هر دو روش طب سوزنی و dry needling از وسیله ی یکسانی استفاده می شود؛ یک سوزن جامد باریک.

بیشتر بخوانید : نقاط طب سوزنی در تسکین درد

متخصص طب سوزنی اصفهان | تفاوت سوزن خشک با طب سوزنی

تسکین درد با dry needling

۱- فرو کردن سوزن خشک در نقاط ماشه ای عضلات با ایجاد اختلال در موتورهای عضله، موجب شل شدن آن ها می شود.

۲- با ایجاد برش های خیلی کوچک توسط فرو کردن سوزن در اندام، در بافتی که دچار اختلال و درد است، یک پاسخ درمانی محلی ایجاد می شود که در نتیجه از طریق روند بهبودی طبیعی، عملکرد طبیعی خود را به دست می اورد.

۳- استفاده از dry needling موجب تحریک مسیرهای عصبی می شود. که با ایجاد اختلال در رسیدن پیام های درد به سیستم عصبی مرکزی، موجب توقف درد می شود.

فرآیند کنترل درد به صورت زیر است:

  • سرکوب اپیوئیدها در سطح نخاع.
  • نظریه ی کنترل دروازه ی درد.
  • فعال سازی نوروترانسمیترها در سیستم عصبی مرکزی، که در یک سیستم مهار کننده ی درد شرکت می کنند و این پاسخ  توروترانسمیترها به کاهش درد در سایر نواحی بدن کمک می کند.

۴- Dry needling ، از طریق آزاد سازی برادی کینین، ماده ی P، و سایر پروتئین ها و نوروترانسمیترهای بدن، یک پاسخ شیمیایی محلی ایجاد می کند که موجب مسدود شدن مسیر انتقال پیام های درد می شود.

پیشنهاد مطالعه  درمان چاقی با روش طب سوزنی دکتر اردشیر عامری

فلسفه طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی پشت طب سوزنی کمی پیچیده است. زیرا این روش باستانی بر اساس علم و پزشکی نیست. آنها باور داشتند که بدن انسان با نیرویی نامرئی و زندگی بخش به نام “چی” یا “qi” پرشده است و از آن نیرو میگیرد.

وقتی نیروی “چی” به خوبی جریان پیدا کند و به همه نواحی که باید برسد، شخص سلامت جسمی و ذهنی خوبی خواهد داشت. وقتی انرژی “چی” به درستی جریان پیدا نکند، مسدود شود یا ناکارآمد باشد بیماری ایجاد خواهد شد.

“چی” مفهموم زیاد دور از ذهنی نیست. می توانید آن را به صورت مکانیزم داخلی طبیعی بدن در نظر بگیرید. گاهی اوقات در صورت داشتن استرس و اضطراب بیشتر مستعد ابتلا به بیماری می شوید. وقتی سالم و آرام هستید بازتاب آنرا در جسم تان مشاهده می کنید.

 

دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان

پیام بگذارید