متخصص طب سوزنی اصفهان | کاهش خشکی دهان بیماران سرطانی با کمک طب سوزنی

طب سوزنی خشکی دهان را در بیماران سرطانی کاهش می‌دهد !

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند خشکی دهان ناشی از پرتو درمانی را در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن، کاهش دهد. محققان مرکز سرطان «ام.دی اندرسون» دانشگاه «تگزاس» در آمریکا و مرکز سرطان دانشگاه «فودان» در چین در این مطالعه ۳۳۹ بیمار مبتلا به سرطان سر و گردن را که برای مدت یکسال تحت پرتو درمانی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا،این بیماران به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه طب سوزنی واقعی (TA) ، گروه دوم طب سوزنی ساختگی (SA) دریافت کردند و گروه سوم به عنوان گروه کنترل تحت پرتو درمانی و آموزش بهداشت دهان و دندان قرار گرفتند و هیچگونه طب سوزنی دریافت نکردند.

بیمارانی که تحت طب سوزنی ساختگی قرار گرفتند، سوزن واقعی در نقطه‌ای از بدن آن‌ها قرار می‌گرفت که به خشکی دهان مربوط نمی‌شد. هر سه گروه این بیماران به مدت شش تا هفت هفته برای سه روز در هفته درمان مورد نظر گروه خود را دریافت می‌کردند.

براساس نتایج این مطالعه که یک سال پس از پایان پرتودرمانی انجام شد، بروز قابل توجه خشکی دهان از نظر بالینی در گروهی که طب سوزنی واقعی دریافت کرده بودند ۳۵ درصد، گروهی که طب سوزنی ساختگی دریافت کرده بودند ۴۸ درصد و در گروه کنترل ۵۵ درصد بود.

پیشنهاد مطالعه  درمان مشکلات چاقی و لاغری با طب سوزنی

«لورنزو کوهن» محقق اصلی این تحقیق و مدیر برنامه پزشکی جامعه نگر در مرکز سرطان ام.دی اندرسون، گفت: با این مطالعه می‌توان طب سوزنی را به فهرست درمان ها برای پیشگیری و درمان خشکی دهان اضافه کرد. و دستورالعمل‌های استفاده از طب سوزنی در محیط انکولوژی باید برای این وضعیت مزمن مورد تجدید نظر قرار گیرد.

مطالعه موارد پیشنهادی مرتبط :

 

ارتباط با متخصص طب سوزنی اصفهان دکتر اردشیر عامری 

پیام بگذارید