متخصص طب سوزنی اصفهان |تاثیر طب سوزنی بر اختلال لکنت زبان

لکنت زبان با طب سوزنی درمان می شود ؟ 

لکنت زبان ناشی از وقوع وقفه در گفتار بوده ، که بعلت تکرار آوا و صداها، کشیدن اصوات و ادای ناقص و شکسته کلمات، مانع از تکلم روان می‌شود. علت لکنت زبان شناخته نشده است، به همین علت تاکنون درمان مناسبی برای این اختلال گفتاری مشخص در اختیار نمی‌باشد .
‎در طب سنتی چینی علت لکنت زبان عدم تعادل در جریان انرژی بین قلب و زبان و همچنین استرس در نظر گرفته می‌شود. طی مطالعات انجام شده تاثیر تکنیک طب سوزنی با استفاده از لیزر در درمان لکنت زبان بر روی ۲۰ فرد مبتلا به لکنت زبان انجام شد که استفاده از طب سوزنی در کنار گفتار درمانی به عنوان روشی موثر گزارش شده است .

بررسی استراتژی و روش های درمانی جایگزین در درمان لکنت با توجه به ویژگی های این اختلال و طولانی بودن زمان درمانی و احتمال بازگشت آن، از اهمیت زیادی برخوردار است. طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی در درمان لکنت، معرفی شده است. هدف از انجام این پژوهش، تعیین نتایج مداخله طب سوزنی لیزری و مقایسه آن با گفتار درمانی بر درمان افراد مبتلا به لکنت بود.

همراه بودن گفتاردرمانی با طب سوزنی لیزری باعث افزایش تاثیر گذاری درمان شده است و ثبات و باقی ماندن درمان نیز افزایش می یابد و احتمال برگشت لکنت پس از درمان نیز کاهش می یابد. سرعت گفتار و درصد کلمات لکنت شده قبل و پس از درمان در هر دو گروه الف و ب کاهش نشان داد، اما پی گیری درمان پس از ۱۲ هفته نشان داد که در گروه طب سوزنی لیزری، نتایج ثبات درمانی بیشتری داشت و تفاوت میان دو گروه معنی دار است.

نتیجه گیری 

نتایج نشان داد که استفاده از طب سوزنی لیزری یا لیزر درمانی همراه با گفتار درمانی تاثیرات زیادی بر درمان لکنت داشته و از عود یا بازگشت لکنت پس از پایان درمان که یک مساله بسیار شایع است، نیز تا حد زیادی جلوگیری می کند.

طب سوزنی برای درمان اضطراب

 

پیشنهاد مطالعه  درمان چاقی با روش طب سوزنی دکتر اردشیر عامری

متخصص طب سوزنی اصفهان

پیام بگذارید