بیماری غدد

برخی از  مشکلات غدد:مشکلات تیروئید ، دیابت ،زردی،تعریق دست و پا،سردبودن پاها،دستها

سیستم غدد درون ریز شبکه ای از غدد است که هورمون ها را تولید و آزاد می کنند که به کنترل بسیاری از کار های مهم بدن کمک می کند ، به ویژه توانایی بدن در تغییر کالری به انرژی ای که سلول ها و اندام های مختلف بدن از آن استفاده می کنند. سیستم غدد درون ریز بر روی چگونگی ضربان قلب شما ، بر روی رشد بافت ها و استخوان های شما و حتی فعالیت های جنسی و بچه دار شدن تاثیر می گذارد. این سیستم نقشی حیاتی را در ایجاد و یا عدم ایجاد دیابت ، بیماری تیروئید ، اختلالات رشدی ، اختلال عملکرد جنسی و تعدادی از اختلالات مرتبط با هورمون بازی می کند.

علل اختلالات غدد درون ریز :

اختلالات غدد درون ریز معمولا به دو دسته تقسیم می شوند :
۱ _اختلال غدد درون ریزی که باعث تولید بیش از حد یا بسیار کم هورمون ها می شود که عدم تعادل هورمون ها نامیده می شود.
۲ _بیماری غدد درون ریز ناشی از توسعه ضایعات ( مانند گره ها یا تومورها ) در سیستم غدد درون ریز که ممکن است بر میزان هورمون تاثیر بگذارد و یا نگذارد.
سیستم بازخورد غدد درون ریز به کنترل تعادل هورمون ها در جریان خون کمک می کند.
اگر بدن شما بیش از حد یا بسیار کمی از هورمون خاصی داشته باشد ، سیستم بازخورد اخطار مناسب به غده یا غدد را برای حل مشکل ارسال می کند. اگر این سیستم بازخوردی دچار مشکل در نگه داشتن هورمون ها در سطح مناسب شود عدم تعادل در هورمون ها ایجاد می شود ، یا اگر بدن شما آن هورمون ها را به درستی از جریان خون پاک نکند مشکل عدم تعادل به وجود می آید.

افزایش یا کاهش سطح هورمون های مترشحه از غدد درون ریز ممکن است ناشی از موارد زیر باشد :

–    مشکل در سیستم بازخورد غدد درون ریز
–    بیماری
–    عدم موفقیت یک غده درتحریک یک غده ی دیگر برای آزاد سازی هورمون ( مثلا یک مشکل در هیپوتالاموس می تواند تولید هورمون در غده هیپوفیز را دچار مشکل سازد )
–    یک اختلال ژنتیکی مانند نئوپلاسم اندوکرین چندگانه (MEN) یا کم کاری تیروئید مادرزادی
–    عفونت
–    آسیب به غدد درون ریز
–    تومور غدد درون ریز
بیشتر تومورها و تورم های غدد درون ریز ( توده ها ) غیر سرطانی هستند. آن ها معمولا به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند. با این حال ، تومور یا توده در غدد ممکن است در تولید هورمون غده مشکل ایجاد کند.

انواع اختلال در غدد درون ریز :

انواع مختلفی از اختلالات غدد درون ریز وجود دارد. در این مورد شایع ترین اختلالی که در انگلستان تشخیص داده شده است دیابت است.
سایر اختلالات غدد درون ریز عبارتند از :

نارسایی غده ی فوق کلیه :

در این نارسائی غده ی فوق کلیه ، هورمون کورتیزول و گاهی اوقات هورمون آلدوسترون را به مقدار بسیار کمی آزاد می کند. علائم این نارسائی عبارت اند از : خستگی ، نارحتی معده ، کم آبی و تغییرات پوستی . بیماری آدیسون نوعی نارسائی غده ی فوق کلیه است.

بیماری کوشینگ :

تولید بیش از حد هورمون غده هیپوفیز منجر به فعال شدن بیش از حد غده ی فوق کلیه می شود. وضعیت مشابهی که سندرم کوشینگ نامیده می شود ممکن است در افراد ، به ویژه کودکان مبتلا به کورتیکو استروئید رخ دهد.

آکرومگالی و سایر مشکلات هورمون رشد  :

اگر غده هیپوفیز باعث تولید بیش از حد هورمون رشد شود ، استخوان ها و قسمت های مختلف بدن کودک ممکن است به طور غیر طبیعی سریع رشد کنند. همچنین اگر سطح هورمون رشد بیش از حد کم باشد ، رشد قدی یک کودک می تواند متوقف شود.

هیپرتیروئیدیسم ( پر کاری تیروئید ) :

در این اختلال غده تیروئید باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید می شود. که منجر به کاهش وزن ، ضربان قلب بالا ، عرق و عصبانیت می شود.

هیپوتیروئیدیسم ( کم کاری تیروئید ) :

در این اختلال غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. کم کاری تیروئید منجر به خستگی، یبوست ، خشکی پوست و افسردگی می شود. این غده ی کم کار می تواند باعث توقف رشد در کودکان شود. برخی از انواع کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم در هنگام تولد وجود دارد.

هیپوپیتویتاریسم :

در این اختلال غده ی هیپوفیز مقدار بسیار کمی هورمون آزاد می کند و یا ممکن اصلا هورمونی آزاد نکند. این اختلال دلایل بسیار مختلفی می تواند داشته باشد. عادت ماهانه ی زنان در این شرایط ممکن است متوقف شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) :

این اختلال باعث تولید بیش از حد آندروژن ها می شود. که در رشد و خارج شدن تخمک ها از تخمدان اختلال ایجاد می کنند ، PCOS عامل اصلی ناباروری است.

بلوغ زودرس :

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که غدد دستور آزاد شدن هورمون های جنسی را به بدن بدهند.

 

کلینیک تخصصی درد،زیبایی،درمانی

دکتر اردشیر عامری به روش طب سوزنی

جهت کسب اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید

پیام بگذارید