تاثیر مغناطیس درمانی

مغناطیس درمانی یا مگنت تراپی یک روش درمانی باستانی است که حداقل به دو هزار سال پیش باز می گردد. در این روش از نیروی آهنرباهای استاتیک برای دستیابی به چندین فواید سلامتی استفاده می شود. ایده کلی بر اساس این حقیقت ایجاد شده است که حدوداً ۴ درصد از محتوای خون از آهن تشکیل شده است و هر یون در سلول های بدن ما پالس های الکتریکی تولید می کند.

در نتبجه، بدن خود دارای میدان الکتریکی است. به این ترتیب وقتی طرف منفی آهنربا بر روی ناحیه دردناک بدن قرار داده می شود، آهنربا خون تازه سرشار از اکسیژن را به آن ناحیه می کشاند. از آنجا که آهنرباها قلیایی هستند، با هرگونه اسیدیتی که به علت بیماری در بدن ایجاد شده است، مقابله می کنند. همچنین به نظر می رسد که مغناطیس درمانی گردش خون را بهبود می بخشد و روند بهبودی و ریکاوری را تسریع می‌کند.

مانند تمام درمان‌های جایگزین، همیشه گروهی از افراد هستند که حاضراند برای تایید قدرت شفابخش این آهنربا ها قسم بخورند. مغناطیس درمانی معمولی  دارای آهنرباهایی است که درون دستبند ها، گردنبند ها، انگشترها، کفی های کفش و حتی قسمت های لباس قرار می گیرند.

از طرف دیگر افرادی هستند که نسبت به این روش بدبین هستند و به عقیده خودشان این چرندیات را باور ندارند و ادعا می‌کند که تمام این فواید بر اساس تاثیرات پلاسیبو ایجاد میشود و چیزی بیش از آن نیست.

پیشنهاد مطالعه  از بین بردن خط اخم

مگنت تراپی چه فوایدی دارد؟

مغناطیس درمانی چندین اثر مثبت بر روی بدن دارد، از جمله:

  • تسکین درد مرتبط با دامنه ای از بیماری ها و عوامل خطرزا
  • کمک به ترمیم بافت نرم
  • بهبود خواب آرام، زیرا آهنرباها بر تولید هورمون ملاتونین تاثیر می گذارند.
  • افزایش تولید اندورفین ها که تسکین دهنده های طبیعی درد در بدن هستند.
  • افزایش قدرت تحرک، آسان تر شدن حرکات روزمره و کاهش سفتی

متخصص طب سوزنی اصفهان |  مغناطیس درمانی

یک مطالعه در دانشگاه ویرجینیا

پس از سال ها نتایج غیر قطعی دو محقق از دانشگاه ویرجینیا تصمیم گرفتند علمی که در پشت مگنت تراپی است را کمی دقیق تر بررسی کنند. آنها در ابتد ا با آزمایش بر روی موش ها درباره تاثیرات مغناطیس درمانی بر میکروسیرکولاسیون که عبارتی برای جریان خون در رگ های خونی ریز است تحقیق کردند.

آنها آهنرباهایی با میدان مغناطیسی ۷۰ میلی تسلا را نزدیک رگهای خونی موش ها قرار دادند و دریافتند که این نیرو تاثیر قابل توجهی دارد. این طور به نظر می رسد که میدان مغناطیسی می تواند موجب آرام سازی رگ های موجود در بافت هایی شود که منبع خونی محدودی دارند و در نهایت جریان خون را  بیشتر می کند.

این کشف مهم آنها را به انجام دومین تحقیق خود سوق داد. از آنجا که گشاد شدن رگ های خونی اغلب علت اصلی تورم در محل های دیده بافت های نرم است، محدود کردن جریان خون در چنین مناطقی می تواند تورم را کاهش دهد. تحقیقات آنها، که در شماره نوامبر ۲۰۰۷ مجله آمریکایی فیزیولوژی منتشر شد، نتایج مطلوبی به همراه داشت.

پیشنهاد مطالعه   مغناطیس درمانی چیست ؟

در این تحقیق، محققان پنجه های عقبی موشها را به منظور شبیه سازی آسیب بافت با عوامل التهاب زا، ملتهب کردند. سپس، مغناطیسی درمانی روی پنجه ها اعمال شد.  Skalak می گوید: “اگر جراحتی متورم نباشد، سریعتر بهبود می یابد – و فرد درد و تحرک بهتری خواهد داشت.”

 

ارتباط با پزشک

پیام بگذارید