لیفت صورت با نخ اصفهان | نکات مهم برای مکمل های کلاژن.

مکمل های کلاژن

مکمل های کلاژن که در قالبهای مختلف به فروش میرسند، مدعی هستند پوست را جوانتر میکنند و مانع شکل گیری چین و چروک ها میشوند. با اینحال، خود کلاژن دقیقا چیست و آیا خریدن مکمل های کلاژن ارزشش را دارد؟ در ادامه با مهمترین نکات در مورد کلاژن آشنا می شوید.

۱-کلاژن نوعی پروتئین است .کلاژن، یکی از پروتئینهای مهم است که ساختار پوست، مو، ناخن، بافتهای همبند، غضروفها و استخوانها و مفاصل را در بدن تشکیل میدهد. این ماده به طور خاص از ترکیبات گلیسین، پرولین، هیدروکسی پرولین و آرژینین به وجود آمده و حدود ۳۰ درصد از پروتئینهای موجود در بدن انسانها را شامل میشود.

۲- فواید کلاژن فراتر از مسائل مربوط به زیبایی ظاهری است .کلاژن، استحکام و انعطاف پذیری ویژه ای به پوست میدهد و همین ویژگی است که باعث میشود پوستهای جوانتر، پرتر و بدون خطوط ریز به نظر برسند. با اینحال، کلاژن فقط بر جلوه های ظاهری انسانها تاثیر نمیگذارد و درواقع، مانند چسب نگهدارنده ای برای حفظ رباطها، مفصلها و استخوانها کنار همدیگر عمل میکند. بخشی از کلاژنها نیز به عنوان پوشش محافظتی برای اندامهای داخلی بدن مانند کلیه ها، نقش بسیار مهمی دارند .

تزریق ژل و بوتاکس اصفهان | مکمل های کلاژن

۳.بدن انسان همراه با افزایش سن، کلاژن کمتری تولید میکند همراه با افزایش سن، روند تولید کلاژن در بدن تخریب میشود و کیفیت پوست رو به ضعف بیشتر می رود. همین مساله به شکل گیری چین و چروکها، خطوط ریز و همچنین خشک شدن پوست منجر میشود. قرار گرفتن در معرض عواملی مانند نور ماورای بنفش خورشید یا داشتن رژیم غذایی سرشار از قند و سیگار کشیدن، میتوانند سطح کلاژن را در بدن کاهش بدهند. کمبود کلاژن در بدن، علاوه بر اینکه پوست را پیر میکند، میتواند باعث سفت شدن و متورم شدن تاندونها و رباطها شود.

پیشنهاد مطالعه  روش‌های آبرسانی پوست را بشناسید :

۴ .بدن مردان دارای کلاژن بیشتری نسبت به بدن زنان است روند کاهشی کلاژن در بدن از حوالی ۲۵ سالگی شروع میشود و براساس بعضی برآوردها، انسانها تا حوالی ۴۵ سالگی تقریبا ۳۰ درصد از کلاژن بدنشان را از دست میدهند. با اینحال، پوست مردان ضخیمتر از زنان است و درنتیجه تراکم کلاژن نیز در بدنشان بیشتر است، درحالی که مردان و زنان به صورت همزمان با کاهش کلاژن در بدنشان مواجه میشوند، به نظر میرسد پوست زنان سریعتر از پوست مردان پیر می شود. کاهش شدید سطح کلاژن در بدن زنان پس از یائسگی نیز روند پیری پوست را سریعتر میکند .

۵- .کرمهای کلاژن احتمال چین وچروکهای پوستی را کاهش نمیدهند ادعاهایی وجود دارند مبنی بر اینکه استفاده از کرمهای کلاژن میتواند میزان کلاژن درون پوست را بیشتر کند و درنتیجه باعث کاهش نشانه های پیری پوست شود. با اینحال، مدارک علمی محدودی برای پشتیبانی از این ادعا در دسترس است زیرا مولکولهای کلاژن برای جذب شدن از طریق پوست واقعا بیش از حد بزرگ هستند. بنابراین، این کرمها احتمال فقط به عنوان نوعی مرطوب کننده ساده عمل میکنند، نه بیشتر  .

لیفت صورت با نخ اصفهان | مقایسه تکنیک های جوانسازی پوست

۶- .مکملهای خوراکی کلاژن میتوانند پیری پوست را کاهش بدهند یافته های علمی بیشتر و دقیقتری درباره مکملهای خوراکی کلاژن وجود دارند که امیدوارکننده هستند. یکی از تحقیقات در همین زمینه که شامل ۱۱۴ نفر از زنان ۴۵ تا ۶۵ ساله بوده، نتایج جالب توجهی را نشان میدهد. براساس یافته های این مطالعه، مصرف مکمل کلاژن به مدت ۸ هفته، میزان چین وچروکهای پوستی را ۲۰ درصد کاهش میدهد و سنتز پوستی را هم تقویت میکند. بعید است کلاژن خوراکی نیز مستقیم به پوست برسد چون در معده هضم خواهد شد. با اینحال، استفاده از مکملهای کلاژن باید با مصرف اسیدهای آمینه مناسب همراه شود تا بدن بتواند از آنها برای ساختن کلاژن بیشتر کمک بگیرد.

پیشنهاد مطالعه  لاغری شکم وپهلو با کمک امبدینگ

۷- .متخصصان در مورد اثربخشی مکملهای کلاژن اختلاف نظر دارند بعضی متخصصان نسبت به فواید حاصل از مصرف مکملهای کلاژن یا نوشیدنیهای مخصوصی که با اهداف ضدپیری طراحی میشوند، تردید دارند. به گفته بعضی از آنها، کلاژن جزو پروتئینهایی است. که در فرایندهای پروتئینی در روده ها به مولکولهای کوچکتر مانند پپتیدها تجزیه و در ادامه به اسیدهای آمینه تبدیل میشود. مدارک علمی محدودی وجود دارند مبنی بر اینکه کلاژن پس از هضم بتواند به جریان خون برسد. و در مقادیر قابل توجه به پوست منتقل شود. به گفته متخصصان، مصرف مکمل کلاژن نیز تغییر چشمگیری در ساختار پوست ایجاد نمیکند .

کاشت نخ لاغری اصفهان | نکات مهم برای مکمل های کلاژن

۸- .آزمایشها در مورد مکملهای کلاژن محدود و کم شمار هستند بسیاری از مکملهای کلاژن حاوی مشتقات کلاژن (مانند پپتیدهای کلاژن) به جای کلاژن کامل هستند. دکتر آنجالی ماهتو (متخصص پوست در مرکز( The Cadogan clinic در این مورد میگوید: “من اغلب این استدلال را میشنوم که پپتیدهای کلاژن، بدن را طوری فریب میدهند. که فکر کند کلاژن تجزیه شده و درنتیجه وادار به تولید کلاژن جدید شود. اما من با چنین استدلالهایی با احتیاط برخورد میکنم. اول اینکه آزمایشهای علمی معتبر، بینقص و باکیفیت محدودی در راستای تایید این ادعا انجام شده و ثانیا اینکه بسیاری از مطالعات انجام شده نیز به خود تولیدکنندگان محصول اختصاص دارند و همین مساله پای منافع را وسط میکشد.«

پیشنهاد مطالعه  از بوتاکس پیشانی چه می دانید ؟

۹ -.ممکن است کیفیت پوست افراد خیلی تحت تاثیر مکمل کلاژن نباشد. زیباتر به نظر رسیدن پوست افراد مصرف کننده مکمل کلاژن یا نوشیدنیهای مخصوص، واقعا میتواند دلیل دیگری غیر از مصرف مکمل کلاژن داشته باشد. درواقع افرادی که نوشیدنیها یا مکملهای کلاژن را مصرف میکنند، معمولا افرادی هستند که از پوستشان خیلی بهتر از دیگران مراقبت میکنند.

این افراد معموال کارهای مختلفی برای محافظت از پوستشان انجام میدهند. از جمله استفاده منظم از کرمهای ضدآفتاب مرغوب و پیروی از رژیم غذایی استاندارد و سالم. این عوامل معمولا در تحقیقاتی که نتایج مثبت را نشان میدهند، نادیده گرفته میشوند. با اینحال، اگر در صرف کردن هزینه مالی برای خریدن مکمل های کلاژن مشکلی ندارید، بیشتر متخصصان میگویند مصرف این مکملها مانعی ندارد .

۱۰- رژیم غذایی میتواند بر میزان کلاژن تولیدشده در بدن تاثیر بگذارد همانطور که اسیدهای آمینه باید از طریق مکملها به بدن برسند. تا روند کلاژن سازی در بدن به درستی انجام بگیرد. دریافت این اسیدهای آمینه از طریق مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت های قرمز، ماهی، تخم مرغ و مغزهای خام نیز ضروری است. بسیاری از متخصصان تاکید دارند. بهترین راه برای کمک به کلاژن سازی در بدن و تقویت روند ترمیم غضروف ها، مفصل ها و بافتهای همبند، داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئینهای مفید است. توجه داشته باشید. رژیم غذایی سالم به دفع استرس و داشتن خواب کافی نیز کمک میکند . که هر دو در داشتن پوست سالم و زیبا اثرگذار هستند. به علاوه، دریافت ویتامین C هم به تولید کلاژن در بدن کمک میرساند.

پیام بگذارید