ماندگاری نتایج پلاسما | متخصص طب سوزنی اصفهان

ماندگاری نتایج پلاسما

در دنیای امروز روش‌های مختلفی برای زیبایی پوست افراد و رفع آسیب‌های آن به وجود آمده است. چراکه زیبا و با طراوت بودن پوست تاثیر زیادی در جذابیت چهره فرد داشته و می‌تواند اعتمادبه‌نفس او را چند برابر کند. پلاسما جت یکی از جدیدترین روش‌های زیبایی و جوانسازی پوست است که با استفاده از آن می‌توان چین و چروک‌های خفیف و متوسط چهره را برطرف کرد و جای زخم‌ها را نیز از بین برد. علاوه بر این پلاسماجت روشی برای برطرف کردن افتادگی‌های پلک و چین و چروک‌های ایجادشده در ناحیه اطراف آن نیز هست. از این روش همچنین می‌توان برای برطرف کردن اشکالات ظاهری بینی و فرم دهی به آن استفاده کرد. نکته ای که قابل تامل است، ماندگاری نتایج پلاسما می باشد.

پلاسما جت روشی غیرتهاجمی و کم عارضه برای جوانسازی پوست است

که بدون نیاز به جراحی و برش آسیب‌های آن را برطرف می‌کند. به‌علاوه طول جلسات پلاسما جت بسیار کوتاه بوده و دوره نقاهت کوتاهی نیز دارد. این‌ها دلایلی هستند که امروز پلاسما جت به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها در دنیا تبدیل شده است. انجام این عمل در کلینیک‌های معتبر می‌تواند برای مدتی طولانی زیبایی و جوانی را دوباره به چهره فرد برگرداند. اما این مدت دقیقا چقدر است؟ آیا پلاسماجت روشی دائمی برای رفع چین و چروک‌ها است؟ ماندگاری پلاسماجت به چه عواملی بستگی دارد؟ برای دانستن پاسخ این سوالات تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ماندگاری نتایج پلاسما | متخصص طب سوزنی اصفهان

پلاسما جت باعث جمع شدن لایه‌های زیرین پوست شده و افتادگی‌ها و چین و چروک‌های آن را از بین می‌برد.

به همین دلیل می‌توان از آن برای رفع چین و چروک ایجاد شده در نواحی مختلف چهره استفاده کرد. با استفاده از این روش می‌توان چین و چروک‌های ریز ایجاد شده در نواحی حساس صورت همچون کناره چشم‌ها را به‌راحتی برطرف کرد. علاوه بر آن می‌توان شل شدگی و افتادگی پلک‌ها را نیز بهبود بخشید. پلاسما جت یکی از روش‌های لیفت بینی نیز می باشد که با استفاده از آن می‌توان فرم بینی را اصلاح کرده و برخی از ایرادهای ظاهری آن را نیز برطرف کرد.

ماندگاری نتایج پلاسما جت چقدر است؟

بدون شک ماندگاری نتایج پلاسما جت از روش‌های جراحی کمتر خواهد بود. چراکه در این روش تغییرات بنیادین در پوست، پلک یا بینی فرد ایجاد نمی‌شود و تنها مشکلات ظاهری که مربوط به پوست این نواحی می‌شوند، برطرف خواهند شد. اما قطعا ماندگاری این روش از دیگر روش‌های غیرتهاجمی نظیر تزریق بوتاکس، تزریق ژل، تزریق چربی و… بیشتر خواهد بود. بسته به اینکه پلاسما جت برای درمان کدام ناحیه از چهره به کار می‌رود، مدت زمان ماندگاری آن متغیر است. معمولا این زمان بین ۱ تا ۳ سال است. آمارها نشان داده است که در بیشتر موارد نتایج پلاسما جت حدود ۳ سال ماندگاری دارند. بنابراین شما می‌توانید به‌عنوان روشی با اثرات بلندمدت بر روی آن حساب باز کنید.

پیشنهاد مطالعه  با عجیب ترین کاربرد بوتاکس آشنا شوید :

عوامل موثر بر ماندگاری پلاسماجت

سن

بسته به اینکه در چه سن و سالی برای پلاسماجت اقدام می‌شود، ماندگاری نتایج آن متفاوت خواهد بود. در سنین بالاتر معمولا چین و چروک‌ها یا افتادگی‌های نواحی مختلف شدیدتر بوده و درمان آن‌ها کمی مشکل‌تر است. در سنین پایین با توجه به خفیف‌تر بودن آسیب‌ها و انعطاف‌پذیر بودن آن نتایج برای مدتی طولانی‌تر باقی خواهند ماند. علاوه بر آن با افزایش سن پوست کم‌کم چربی خود را از دست می‌دهد و ترمیم آن کار دشوارتری خواهد بود. بنابراین در سنین بالاتر نتایج پلاسماجت برای مدتی کوتاه‌تر باقی می‌مانند.

علاوه بر این اگر فرد در سنین نوجوانی برای پلاسما جت اقدام کند، نباید انتظار نتایج طولانی‌مدتی را داشته باشد. چراکه در این سن هورمون‌ها به تعادل نرسیده‌اند و تغییرات چهره و پوست فرد بسیار زیاد است. بنابراین اثرات پلاسما جت تا حد زیادی تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار می‌گیرند و به ثبات نمی‌رسند. همین عامل باعث می‌شود که در سنین زیر ۱۸ سال، ماندگاری این روش حتی به زیر یک سال برسد. به همین دلیل پزشکان معتقدند که بازه سنی مناسب برای پلاسماجت بین ۲۰ تا ۷۰ سال است.

نوع پوست

اینکه پوست فرد چرب، خشک، معمولی یا مختلط باشد، می‌تواند در ماندگاری نتایج پلاسما جت اثر بگذارد. علاوه بر این میزان انعطاف‌پذیری پوست نیز از عوامل موثر بر مدت ماندگاری است. معمولا پزشک قبل از انجام پلاسما جت فرد را معاینه می‌کند و با توجه به نوع پوست او تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان را تعیین می‌کند. در واقع افرادی که به دلیل نوع پوست خود ممکن است ماندگاری کمتری را تجربه کنند، تعداد جلسات بیشتر می‌شود تا نتایج برای مدت بیشتری باقی بمانند.

میزان آسیب

بسته به اینکه میزان افتادگی یا چین و چروک در چهره فرد چقدر است، مدت زمان ماندگاری پلاسماجت متفاوت خواهد بود. معمولا از پلاسماجت نمی‌توان برای درمان کامل چین و چروک‌ها و افتادگی‌های خیلی شدید استفاده کرد. پزشک معمولا به چنین افرادی جراحی را توصیه می‌کند. درصورتی‌که آسیب فرد خفیف یا متوسط باشد، مدت زمان ماندگاری نتایج بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه  درمان عرق کردن کف دست با کمک طب سوزنی

دلیل ایجاد آسیب

درصورتی‌که افتادگی یا چین و چروک موجود در چهره افراد به دلیل افزایش سن یا عوامل طبیعی رخ داده باشد، ماندگاری نتایج بیشتر خواهد بود. چراکه در این موارد پوست هنوز ترکیبات طبیعی خود را به طور کامل از دست نداده و با تقویت آن‌ها می‌توان به نتایج بهتر دست پیدا کرد. اما اگر دلیل ایجاد آسیب در پوست مواردی نظیر مصرف سیگار و قلیان، مصرف الکل یا برخی بیماری‌های پوستی باشد، پلاسماجت نمی‌تواند برای مدتی طولانی آن‌ها را برطرف کند. به‌خصوص اگر پس از انجام پلاسماجت مصرف این مواد یا بیماری ادامه داشته باشد.

محل درمان

پلاسما جت را می‌توان برای درمان آسیب‌های موجود در نواحی مختلف چهره استفاده کرد. بنابراین می‌توان گفت محلی که پلاسما جت به آن تابانده می‌شود در ماندگاری نتایج موثر خواهد بود. معمولا ماندگاری پلاسما جت پلک یا بینی حدود ۳ سال است. اما در بخش‌های دیگر صورت نظیر خط اخم، خط لبخند و… می‌توان تا ۵ سال نیز به ماندگاری نتایج امیدوار بود. علاوه بر این در افراد با سنین بالاتر احتمال کاهش مدت زمان ماندگاری در نواحی که مستعد چین و چروک هستند، بیشتر خواهد شد.

تکنیک مورداستفاده برای درمان

شیوه کلی انجام پلاسماجت یکسان است اما در شیوه تابش پلاسما، انتخاب محل تابش، نوع دستگاه پلاسما جت و تعداد نقاط درمان تفاوت‌هایی وجود دارد که باعث تفاوت در تکنیک‌های پلاسماجت می‌شود. همین تکنیک می‌تواند زمان ماندگاری پلاسما جت را تغییر دهد. پزشکان مختلف در کلینیک‌های متفاوت از روش‌های متنوعی برای پلاسماجت استفاده می‌کنند که معمولا ماندگاری آن‌ها بیشتر از ۵ تا ۷ سال نخواهد شد.

تعداد جلسات درمانی

در طول جلسات مشاوره قبل از عمل، پزشک ممکن است با توجه به شرایط فرد بیشتر از یک جلسه پلاسماجت را برای او تجویز کند. این موضوع برای اطمینان از برطرف شدن کامل آسیب و تاثیرگذاری پلاسماجت است. اما در مواردی نیز پزشک صرفا برای تثبیت نتایج و افزایش زمان ماندگاری این جلسه اضافه را تجویز می‌کند. در چنین مواردی معمولا جلسه تثبیتی ۸ هفته پس از اولین جلسه انجام می‌شود. در موارد دیگر نیز فاصله جلسات پلاسماجت بسته به تشخیص پزشک بین ۱ تا ۲ ماه است.

پیشنهاد مطالعه  ریمدلینگ صورت با تزریق بوتاکس و فیلر

مراقبت‌های پس از عمل

حتما پزشک پس از انجام پلاسما جت توصیه‌هایی به شما می‌کند. توصیه‌هایی نظیر تمیز نگه داشتن محل درمان، دوری از نور خورشید، عدم استفاده از مواد آرایشی، دوری از محیط‌های آلوده، خودداری از فشار یا ماساژ دادن ناحیه درمان و… از جمله این توصیه‌ها هستند. رعایت این موارد شاید برای چند روز یا نهایتا یکی دو ماه فرد را آزار دهد. اما در نهایت باعث افزایش زمان ماندگاری نتایج خواهد شد. در مقابل عدم رعایت موارد نه‌تنها ماندگاری نتایج را کوتاه‌تر می‌کند، بلکه ممکن است فرد را به نتایج دلخواه نیز نرساند.

سبک زندگی

سبک زندگی پیش و پس از پلاسما جت تاثیر زیادی در ماندگاری آن دارد. معمولا افرادی که مرتب کاهش یا افزایش وزن دارند، با انجام پلاسما جت ماندگاری کمتری را تجربه خواهند کرد. چراکه در اثر تغییرات وزن مداوم پوست آن‌ها حالت ارتجاعی خود را از دست داده و شل شده و درمان آن کار مشکلی است. علاوه بر آن افراد سیگاری نیز نمی‌توانند نتایج طولانی مدتی را انتظار داشته باشند. در این افراد غلظت خون باعث از بین رفتن طراوت و شادابی شده و اگر فرد مصرف سیگار را بعد از پلاسماجت قطع نکند، در مدتی کوتاه نیاز به ترمیم نتایج پیدا می‌کند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی به اندازه دیگر موارد گفته‌شده در ماندگاری نتایج اثرگذار نیست اما نمی‌توان تاثیر آن را نادیده گرفت. معمولا رژیم‌های غذایی با حجم زیادی از غذاهای چرب، شور یا شیرین، باعث ایجاد آسیب در پوست می‌شود. تداوم این رژیم باعث ماندگار شدن آسیب‌ها شده و درمان آن‌ها را مشکل‌تر می‌کند. علاوه بر آن پس از پلاسما جت نیز این رژیم‌ها همچنان بر روی پوست تاثیر منفی می‌گذارند و نتایج عمل را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 


دکتر اردشیر عامری 

اطلاعات بیشتر از متخصص طب سوزنی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان اینجا کلیک کنید


بیشتر بدانید :

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی جوانسازی پوست

درمان های کلینیکی سیاهی دور چشم

میکرونیدلینگ چیست؟

طب سوزنی برای مدیریت درد زایمان

درمان سردردهای تنشی با طب سوزنی

طب سوزنی مکمل دندانپزشکی

پیام بگذارید