طب سوزنی مکمل دندانپزشکی | متخصص طب سوزنی اصفهان

طب سوزنی روش مکمل در درمانهای دندانپزشکی

بیماران با ورود به مطب دندانپزشک ممکن است با تعدادی نیدل روبرو شوند اما آنها ممکن است از دیدن تعداد بسیار زیادی نیدل در مطب برخی دندانپزشکان بسیار متعجب شوند. امروزه برخی از دندانپزشکان از طب سوزنی برای درمان خشکی دهان، اضطراب، رفلکسهای تهوع(gag reflexes) و دردهای دهانی صورتی و حتی دردهای پس از عمل استفاده می کنند. طب سوزنی از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده است و هم اکنون به عنوان یک رویکرد مدرن از طب سوزنی در لاله ی گوش(battlefield acupuncture یا Auricular Therapy (Ear acupuncture) ) برای درمان برخی علایم و دردها و همچنین طب سوزنی مکمل دندانپزشکی استفاده می شود.

دکتر Tyler Rallison

کاپیتان نیروی هوایی آمریکا در سخنرانی علمی خود در این زمینه، در Hinman Dental Meeting Table Clinics ، گفت: در طب سوزنی سنتی چینی، با فرو بردن سوزن در مکان های خاصی از بدن در انرژی بدن که با نام Qi شناخته می شود، اختلال ایجاد می گردد. این کار به نوبه خود به از بین بردن هر گونه انسداد در کانالهای انرژی کمک کرده و اجازه می دهد تا جریان طبیعی Qi برقرار شود. این جریان ها در ۱۲ مسیر شناخته شده به عنوان کانالهای انرژی یا meridians : 6 کانال یین و ۶ کانال یانگ، جاری می شوند.

طب سوزنی مکمل دندانپزشکی | متخصص طب سوزنی اصفهان

در طب سوزنی مدرن غربی

باور اینست که قرار دادن سوزنها در مکان های خاص در بدن موجب آزاد شدن مولکولهای اتوجنوس(مولکولهای خودزا) می شود. و این مولکولها هستند که به طور مستقیم بر روی سیگنالهای سیستم عصبی محیطی و مرکزی کار می کنند. و به کاهش درد و افزایش جریان خون کمک می نمایند. Rallison افزود: این تاثیرات ممکن است توسط محل و عمق فروبردن سوزن تحت تاثیر قرار گیرند. و همچنین به نوع کاربردی که شما در بکار گیری سوزن خواهان آن هستید، بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه  کاندیدای مناسب برای بزرگ کردن سینه با تکنیک طب سوزنی

در طب سوزنی مدرن از صدها نقطه در سراسر بدن برای ایجاد اثرات درمانی استفاده می شود. با این حال، در سال ۲۰۰۱، پرفسور Niemtzow، سرهنگ نیروی هوایی، تکنیکی با نام اختصاری BFA را ابداع نمود. در این روش، پزشکان تنها از ۵ سوزن با اندازه ای برابر با نوک یک مداد که به نام سوزنهای ASP یا auricular semi-permanent شناخته می شوند در گوش استفاده می کنند. ( در نقاطی به نامهای cingulate gyrus ، تالاموس، امگا ۲، نقطه صفر و shenmen که همگی در گوش واقع هستند)، قرار دادن این نیدلها در گوش با دردی گذرا و جزئی همراه است.

Rallison گفت:

Niemtzow توصیه می کند که سوزنهایASP را با یک توالی خاص در این نقاط قرار داده و سپس زمانی که بیمار بر طرف شدن درد را اعلام کرد. آنرا در آورند، اولین نقطه ای که سوزن را باید در آن قرار دهید نقطه ی cingulate gyrus است. سپس به بیمار بگویید که بایستاد و فاصله کوتاهی راه پیموده و برگردد. و از بیمار در مورد شدت دردش سوال کنید. سپس همین کار را بر روی گوش دیگر بهمین صورت و در همان نقطه انجام دهید. و همین مراحل را برای هر نقطه ای که در شکل دیده می شود، انجام دهید.

سوزنها طوری طراحی شده اند که در جایی که قرار داده می شوند. برای ۲ تا ۴ روز باقی می مانند و سپس خودبخود جدا می شوند. در ابتدا Niemtzow این روش را در میدان جنگ هنگامیکه استفاده از داروهای ضد درد غربی توصیه نمیشد. استفاده نمود. از آن زمان، از این روش برای کمک به تسکین دردهای حاد و مزمن در سراسر بدن، از جمله درد صورت، گردن و فیبرومیالژیا، همچنین تهوع و استفراغ استفاده شده است.

استفاده از طب سوزنی در دندانپزشکی

از سال ۲۰۰۵ آغاز شد، هنگامیکهMorganstein دریافت که طب سوزنی منظم موجب افزایش جریان بزاق در بیمارانی می شود. که تحت پرتودرمانی سر و گردن به دلیل سرطان قرار می گیرند. در سال ۲۰۰۷، Karst و همکاران نشان دادند که اضطراب با استفاده از طب سوزنی در مقایسه با درمان با میدازولام و دارونما، کاهش قابل توجهی می یابد. در سال ۲۰۱۰، Sari و Sari نشان دادند که رفلکس تهوع با استفاده از تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر بمیزان ۵۸٫۹٪ کاهش می یابد.

پیشنهاد مطالعه  افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

در مورد کاهش درد

Laoو همکارانش در سال ۱۹۹۹ به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی چینی می تواند درد دندان را بعد از عمل کشیدن دندان مولر سوم در مقایسه با دارونما کاهش دهد و در سال ۲۰۱۴، Ceranto و همکاران نشان دادند که طب سوزنی، درد پس از تنظیم سیم ارتودنسی را کاهش می دهد. Rallison خاطر نشان کرد که BFA در مناطق بیشتری می تواند در دندانپزشکی عمومی به کار گرفته شود.

از این روش می توان برای موارد ساده ای مانند اضطراب و تهوع و همچنین برای درمان خشکی دهان یا xerostomic استفاده نمود. جراحان دهان ممکن است از آن برای درد بعد از عمل یا پیشگیری از درد استفاده کنند. از این تکنیک معمولا در جراحیهای ارتوگناتیک، کشیدن دندان، تروما و بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود. اندودنتیستها ممکن است از آن برای موارد تروما استفاده کنند. Rallison گفت: متخصصان درد دهانی صورتی(orofacial pain) در نیروی هوایی، در حال حاضر از این روش برای بسیاری از موارد اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) استفاده می کنند.

علاوه بر این، پریودنتیستها ممکن است از آن در جراحی های OSSEOیا پیوند استخوان استفاده نمایند. در حالی که متخصصان ارتودنسی ممکن است از آن برای separator و یا حتی قرار دادن band استفاده کنند.

یکی از مزایای اصلی BFA ، توانایی آن برای کاهش وابستگی به داروها، پتانسیل آن برای از بین بردن نیاز به مخدرها و استفاده از آن به عنوان مکملی برای سایر درمان های دارویی با حداقل هزینه می باشد. هر سوزن ASP بین ۵۰ سنت تا یک دلار هزینه دارد. اثرات آن به مدت یک تا ۲ ماه باقی می ماند و استفاده از قابل تکرار است. Rallison گفت BFA: به ویژه برای بیمارانی که در حال حاضر تحت درمان توسط یک متخصص درد هستند، توصیه می شود.

پیشنهاد مطالعه  عملکرد میکرودرم ابریژن

خطرات احتمالی | طب سوزنی مکمل دندانپزشکی

مانند هر درمانی، طب سوزنی نیز با خطراتی مانند ناراحتی یا درد، شکستن سوزن، التهاب یا عفونت در محل تزریق، خونریزی یا کبودی در محل تزریق و حالت تهوع یا سرگیجه ممکن است همراه باشد. همچنین، موارد منع مصرف شامل بارداری( زیرا طب سوزنی ممکن است سبب القای زایمان شود)، به علاوه افرادی که از سوزن فوبیا و هراس شدید دارند. افراد مبتلا به عفونت فعال گوش، افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، افرادی که از داروهای انعقادی استفاده می کنند. و اخیرا برای افرادی که احساس دردی حاد در این منطقه دارند.
منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر برای دندانپزشکان در دسترس است. به عنوان مثال، battlefieldacupuncture.net اطلاعات آنلاین و سمینارهایی را در اختیار افراد قرار می دهد.
همچنان اختلافات زیادی در مورد اثر بخشی درمان با طب سوزنی وجود دارد. شاید شما نتوانید علت دقیق تاثیرات این روش را توضیح دهید اما این روش موثر است.

 


دکتر اردشیر عامری 

اطلاعات بیشتر از متخصص طب سوزنی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان اینجا کلیک کنید


بیشتر بدانید :

درمان ناباروری و نازایی با طب سوزنی

تاثیر طب سوزنی بر افزایش باروری

طب سوزنی و زیبایی پوست

طب سوزنی نوزادان خطرناک است؟

درمان زود انزالی با طب سوزنی

کاهش دردهای بارداری با طب سوزنی

پیام بگذارید