متخصص طب سوزنی اصفهانطب سوزنی زیبایی و درمانی

طب سوزنی , طبی چینی با قدمتی حدود ۵۰۰۰ سال است . درمان با سوزن ، نه ، نترسید ! این سوزن ها هنگام عبور از پوست و ورود به بدن درد ندارند ، یعنی شما ورود سوزن به بدن را حس نمی کنید .
چینی ها بر این باورند که بدن انسان پر از کانال انرژی است ؛ کانال هایی که در تمام بدن وجود دارند و به هم مرتبطند و درون این کانال ها انرژی جریان دارد . انرژی حیات که در زبان چینی ، به آن چی ( QI ( CHEE گفته می شود . انرژی حیات درست مثل خون در بدن دائم در گردش است .

هر گاه جریان انرژی در این کانال ها مسدود شود بدن انسان بیمار می شود ، هر گاه تعادل انرژی در کانال های مختلف به هم بخورد ، بیماری ایجاد می شود . حدود ۸۰۰ نقطه در بدن وجود دارد که بدن از طریق آنها به انرژی جهانی وصل می شود , وقتی بیمار می شویم یک سری از نقاط عملکردشان را از دست می دهند . بر اساس طب سوزنی بیماری زمانی ایجاد می شود که تماس ما با انرژی جهانی اطرافمان قطع می شود . اگر شما با دردی به متخصص طب سوزنی مراجعه کنید . او با معاینه شما تشخیص می دهد که کدام کانال انسداد دارد و با زدن سوزن در مسیر همان کانال ، آن را باز می کند و جریان انرژی را دوباره بر قرار می کند .

لغت طب سوزنی از دو لغت لاتین acus به معنای سوزن و لغت puncture به معنای فرو کردن مشتق می گردد . بنابراین لغت acupuncture به معنای سوراخ کردن با سوزن می باشد . همان طور که قبلا ً توضیح داده شد هدف طب سوزنی تنظیم و نرمال کردن جریان چی می باشد .تا یین و یانگ ( حالتهای مردانه و زنانه ) به حالت متعادل پویای خود بازگردند . هدف طب سوزنی برطرف ساختن علائم بیماری بوسیله درمان آنها می باشد . متخصص طب سوزنی می بایست دلیل اصلی بیماری را رفع نماید با پیشرفت پروسه درمان علائم بیماری نیز برطرف می گردند . البته یافتن دلیل اصلی بیماری مستلزم داشتن مهارت زیادی است . متخصص طب سوزنی می بایست وظیفه و نقش هر نقطه را بشناسد و تعامل آن با دیگر نقاط را نیز دریابد . سپس پس از تشخیص بیماری برای نحوه درمان برنامه ریزی می کند . یک متخصص با تجربه برای ایجاد توازن در جریان چی از حداقل سوزن ممکن استفاده می کند . اکثریت بیماران به ۱۰ تا ۱۵ سوزن نیاز دارند اما گاهی اوقات تنها یک سوزن هم کفایت می کند .

پیشنهاد مطالعه  از لبخند لثه ای چه می دانید ؟

ابزارهای اولیه طب سوزنی تکه های تیز استخوان یا سنگ به شکل پیکانهای نوک تیز بودند . بعد ها از اشیاء تیز سفالی استفاده می شد . سوزنهای اولیه مورد استفاده در طب سوزنی از جنس بامبو یا استخوان بودند که نسبتا ضخیم تر بودند و فرو کردن آنها در بدن دردآور بود . علیرغم نداشتن اطلاعات در زمینه استرلیزه کردن قبل از قرن ۱۹ بسیار تعجب برانگیز است که طب سوزنی به ندرت موجب بروز عفونت می گردد . چرا که طب سوزنی سیستم ایمنی بدن که مکانیسم های حفاظتی بدن را افزایش می دهد را تحریک می کند .

با ورود عصر آهن و برنز نوع بعدی از سوزنهای مورد استفاده سوزنهایی فلزی بودند . با پیشرفت هنر متالوژی انواع مختلفی از سوزنها ساخته شد . سوزنهای اولیه از جنس آهن ، مس ، برنز ، نقره و طلا بودند . در آن موقع که neiching نوشته می شد ۹ نوع سوزن در طب سوزنی مورد استفاده قرار می گرفت . این سوزنها بسیار شبیه سوزنهای امروزی نازک و ظریف بودند و برای درمانهای روتین مورد استفاده قرار می گرفتند . سوزنهایی که سر پیکان دار داشتند برای خراش دادن نقاط استفاده می شدند .
سوزنهای کند و گرد برای طب سوزنی استفاده می شدند . برای برش دادن کورکهای باز و دمل ها از چاقوی های جراحی شبیه سوزن استفاده می شد. برای فرو کردن در مفاصل سوزنهای سنگین تر و بزرگتر در دسترس بود و زمانی که نقاط در عمق پوست قرار داشتند از سو.زنهایی با طول بیشتر و بلندتر استفاده می شد .
هنگامی که نیاز به محرک طولانی مدت داریم از سوزنهای کوچک به شکل پونز برای فرو کردن در قسمت گوش استفاده می کنیم . در صورتی که بیمار تب بالایی داشته و یا اینکه به کما رفته باشد برای ایجاد خونریزی از سوزنهای سه جهته استفاده می شود . خارج شدن چند قطره خون از نقاط طب سوزنی تب شدید را پایین می آورد و تشنج ها را متوقف می کند و بدون هیچ درمان دیگری در طی چند دقیقه به حالت هوشیاری بر می گردد . سرانجام برای ضربه زدن پوست در قسمت نقاط طب سوزنی از سوزنهایی که به نام سوزنهای هفت ستاره مشهورند استفاده می شود . این سوزنها اساسا ً برای درمان بیماریهای پوست ، کودکان ، افراد مسن و بیمارانی که از سوزن می ترسند کارایی دارد.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی موجب کاهش دردهای واژینال زنان می شود!

این سوزنها با مصارف گسترده برای هزاران سال تا اوائل قرن بیستم که فولاد ضد زنگ اختراع شد مورد استفاده قرار گرفتند .
بعضی از متخصصین طب سوزنی ادعا می کنند که سوزنهای ساخته شده از جنس طلا و نقره خاصیت های درمانی خاصی دارند . این سوزنها گران هستند و بنابراین اغلب دوباره تیز و صاف شده و مورد استفاده قرار می گیرند . متاسفانه پروسه تیز کردن سوزنها کاری سخت و وقت گیر است . بر طبق تجربیات خودم سوزنهایی که از جنس فولاد ضد زنگ هستند کارایی اشان به مانند سوزنهای دیگر است .
سوزنهایی که از دو فلز ساخته می شوند به مانند یک ترموکوپل عمل می کنند و جریان الکتریسته اندکی تولید می کنند . بنابراین دسته های بعضی از سوزنهای طب سوزنی از فلزاتی چون مس ، طلا و نقره ساخته می شود و خود سوزن از جنس فولاد ضد زنگ ( استیل ) ساخته می شود . دسته سوزنهایی که از جنس مس و نقره هستند در طول نگهداری و استفاده اکسیده می شوند و در نتیجه رسنانایی الکتریکی آنها را کاهش می دهد و باعث می شود برای تحریک الکتریکی قابل استفاده نباشند .


کلینیک تخصصی درد،زیبایی،درمانی

دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان به روش طب سوزنی

برای اطلاع از آدرس و روزهای کاری  به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

پیشنهاد مطالعه  خصوصیات سوزن طب سوزنی دکتر اردشیر عامری

 

پیام بگذارید