طب سوزنی در دوران یائسگی | متخصص طب سوزنی اصفهان

طب سوزنی در دوران یائسگی

اگر شما نیز از عوارض یائسگی رنج می برید و قادر به کنترل آن نیستید، خواندن مقاله کنترل عوارض یائسگی با طب سوزنی در دوران یائسگی را به شما پیشنهاد می کنیم و مثل همیشه به شما یادآور میشویم که این درمان مهم را حتما تحت نظر متخصص طب سوزنی ماهر انجام دهید تا نتیجه حال از آن رضایت بخش باشد.

بیشتر زنان مسن به شما خواهند گفت که یائسگی یکی از مراحل دشوار زندگی آنها بوده است. آنها در این مرحله از زندگی مواردی چون گر گرفتگی بدن، تعریق شبانه، پریودهای نامنظم و از دست دادن میل جنسی را تجربه می‌کنند. این علائم ناخوشایند باعث می شود که آنها پس از یائسگی سخت‌تر از زندگی خود لذت ببرند.

 تعریف یائسگی

یائسگی یک مرحله طبیعی از زندگی زنان است و زمانی روی می دهد که زن، قدرت باروری خود را از دست داده است، تخمدان ها قدرت کافی برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خود را ندارند و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. در این مرحله ابتدا قاعدگی ها نامنظم شده و سپس فرد، قطع دائمی قاعدگی را تجربه می کند.

یائسگی قطعی

هنگامی اتفاق می افتد که زن یک سال از آخرین قاعدگی اش گذشته باشد. که معمولا این امر در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی و به طور متوسط در ۵۰ سالگی رخ می دهد. مسائل ارثی بر روی سن یائسگی بسیار موثر است و معمولا زنان در حوالی سنی یائسه می شوند که مادر و یا خواهر شان در آن سنین یائسه شده اند. برخی اتفاقات مثل عادت زندگی و مداخله های پزشکی، الگوهای طبیعی سن یائسگی را تغییر می دهند. یائسگی، بیماری نیست و نارسایی یا نقص تلقی نمی شود. به طور عمومی برای فرد مشکل ساز نیست و در هر زنی متفاوت میباشد. یائسگی تغییری طبیعی و لازم در زندگی است.

پیشنهاد مطالعه  تاثیر طب سوزنی در چاقی و لاغری

دوران یائسگی مانند هر دوره دیگر زندگی از جمله دوران بلوغ، جوانی یا بارداری مشکلات و مزایای خود را دارد، با این تفاوت که در دوران یائسگی فرد با تجربه است و توانایی برخورد با مشکلات و حل و فصل مسائل را دارد.  اصلاح الگوی تغذیه‌ای و مصرف بیشتر مواد غذایی حاوی استروژن‌های گیاهی مانند سویا، نخود فرنگی، عدس، لوبیا، جو، گندم سیاه یا چاودار، شبدر و رازیانه از سی سالگی به بعد، می‌تواند هم موجب پیشگیری از یائسگی زودرس شود و هم عوارض ناشی از یائسگی را تا حدی کنترل کند.

 

علائم یائسگی

در ماه‌ها یا سال‌های منتهی به یائسگی، ممکن است این علائم و نشانه‌ها را تجربه کنید:

  • پریودهای نامنظم
  • خشکی واژن
  • گرگرفتگی
  • لرز
  • عرق شبانه
  • مشکلات خواب
  • تغییرات خلق‌وخو
  • افزایش وزن و کاهش متابولیسم
  • موهای کم پشت و خشکی پوست

علائم، از جمله تغییر در قاعدگی، برای هر زنی متفاوت است. به احتمال زیاد، قبل از پایان دوره‌های قاعدگی، برخی از بی‌نظمی‌ها را تجربه خواهید کرد.

 

کنترل عوارض یائسگی با طب سوزنی

گر گرفتگی یکی‌ از رنج بارترین عوارض دوران یائسگی است، اما نتیجه‌ یک بررسی جدید پژوهشگران چینی حاکی از آن است که می‌توان به کمک طب سوزنی، از وخامت و کثرت موارد گر گرفتگی در زنان یائسه کاست.

پیشنهاد مطالعه  روش هی خانگی آبرسانی پوست 

گر گرفتگی

یک حس ناگهانی گرما در سراسر یا بعضی نقاط بدن است. گاهی این عارضه سبب قرمز شدن صورت، گردن و ایجاد لکه‌های سرخ روی بازوها، پشت و روی سینه، تعریق شدید و لرزش بر اثر احساس سرما می‌شود. قرار گرفتن در شرایط دیگری نیز سبب این حالت میگردد، اما این عارضه در زنان یائسه شایع‌تر است.

پژوهشگران چینی میگویند:

موثرترین درمان گر گرفتگی، استفاده از درمان هورمونی یعنی استفاده از داروی حاوی استروژن یا پروژسترون است. اما این نوع درمان سبب افزایش احتمال بروز سایر حالات از جمله استروک یا حمله قلبی، بیماری قلبی و سرطان می شود. پژوهشگران به تعیین این مساله پرداختند که چگونه طب سوزنی باعث بهبود عوارض یائسگی بخصوص گر گرفتگی در زنان میشود و این افراد میتوانند با کنترل عوارض یائسگی، به طور طبیعی به زندگی روزانه خود بپردازند.

روش‌های درمانی طب مکمل

طب سوزنی از روش‌های درمانی طب مکمل، میباشد که بیش ‌از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. از این تکنیک‌ بیشتر برای کمک به درمان دردهای مزمن استفاده می‌شود ولی در پژوهش هایی که انجام شده، ثابت گردیده که از این روش می‌توان در کاهش التهاب و حتی تقویت روش‌های کاهش ‌وزن نیز استفاده کرد. این گروه پژوهشی، تعداد ۱۰۴ نفر را مورد بررسی قرار دادند تا درمان و تاثیر طب سوزنی را مورد ارزیابی نمایند. نمونه های بررسی شده در ۱۲ ‌تحقیق، شامل ۱۰۴ زن چهل‌ تا ‌شصت‌ ساله بود که به طور طبیعی دچار یائسگی شده بودند.

پیشنهاد مطالعه  6 روش‌ پیشگیری از افتادگی پلک

زنانی که در این بررسی‌ها شرکت داشتند، از انواع مختلف طب سوزنی از جمله طب سوزنی کلاسیک، الکترو آکوپونکتور، طب سوزنی لیزری، آکوپونکتور گوش و طب سوزنی سنتی چین استفاده کرده بودند. محققان دریافتند در زنانی که با طب سوزنی درمان شدند، عوارض یائسگی در طول سه ‌ماه، کاهش یافته ‌است. افزون ‌بر این، به ‌نظر می‌رسدکه کاهش این عوارض و کنترل آنها به طور محسوسی از جلسه سوم به بعد آشکار گردیده است.

عموماً به دلیل کاهش جوهره کلیه

در بین یین یا یانگ آن هستند. بعلاوه، ضعف کلیه ها ممکن است اغلب با الگوهای افزایشی، بویژه رطوبت طیاد بدن، رکود چی، گرفتگی خون، گرمای زیاد یا بالا رفتن انرژی یانگ، در کبد ترکیب گردد. در موارد معدودی، یائسگی زودرس ممکن است در اثر رکود و بلغم ایجاد گردد.
اصلاح الگوی تغذیه‌ای و مصرف بیشتر مواد غذایی حاوی استروژن‌های گیاهی مانند سویا، نخود فرنگی، عدس، لوبیا، جو، گندم سیاه یا چاودار، شبدر و رازیانه از سی سالگی به بعد، می‌تواند هم موجب پیشگیری از یائسگی زودرس شود و هم عوارض ناشی از یائسگی را تا حدی کنترل کند.

 


دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان

پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری 


بیشتر بدانید :

طب سوزنی و بهبود عوارض سکته

راهکارهای درمانی بستن منافذ باز پوست

درمان های پزشکی و دارویی چروک دور لب

پیام بگذارید