طب سوزنی برای مدیریت درد زایمان | متخصص طب سوزنی اصفهان

طب سوزنی یا طب فشاری برای مدیریت درد در طول زایمان

ما به بررسی شواهد به دست آمده از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده در مورد استفاده از طب سوزنی و یا طب فشاری در کمک به زنان برای مدیریت درد در طول زایمان پرداختیم. این یک به‌روز‌رسانی از مروری است که آخرین بار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.

موضوع چیست؟

دردی که زنان در طول زایمان به آن دچار می‌شوند، می‌تواند شدید، با تنش در بدن، اضطراب و ترسی باشد که آن را بدتر می‌کند. درد در اثر انقباضات رحمی، باز شدن دهانه رحم، در انتهای مراحل اول و دوم زایمان، با کشش واژن و کف لگن، زمانی که نوزاد وارد کانال زایمان می‌شود، ایجاد می‌شود. مدیریت موثر و رضایت‌بخش درد باید برای هر زن مختص به خود او باشد. زنان همچنین ممکن است از استراتژی‌هایی برای شکستن چرخه درد – تنش – درد و کار با درد استفاده کنند. کار با درد شامل حمایت از زنان و تشویق آنها، پیدا کردن پوزیشن‌های راحت، غوطه‌وری در آب و تکنیک‌های کمک به خود (self-help) است.

بسیاری از زنان می‌خواهند بدون استفاده از داروها، زایمان خود را پشت سر بگذارند. زنان ممکن است برای کمک به کاهش درد خود و بهبود مدیریت درد، به طب سوزنی یا طب فشاری روی آورند.

طب سوزنی برای مدیریت درد زایمان | متخصص طب سوزنی اصفهان

چرا این موضوع اهمیت دارد؟

طب سوزنی سابقه‌ طولانی استفاده در آسیا، از جمله چین، کره و ژاپن دارد. یادگیری مهارت‌های تکنیکی سوزن‌زدن به منظور کاربرد سوزن‌ها در نقاط صحیح، الزامی است. طب فشاری نیز ریشه‌های خود را در چین باستان دارد. برای اعمال طب فشاری، درمانگر از دستان و انگشتان خود برای فعال کردن نقاطی مشابه با نقاط طب سوزنی استفاده می‌کند. گاهی اوقات فقط تحریک چند نقطه برای کاهش درد یا به ارمغان آوردن احساس آرامش مورد نیاز است. گاهی اوقات تحریک ترکیبی از نقاط ممکن است برای تاثیر بیشتر مورد نیاز باشند. برخی از انواع طب فشاری توسط متخصصان سلامت آموزش‌دیده اعمال می‌شوند، در حالی که برخی دیگر ‌می‌توانند توسط خود فرد به عنوان قالبی از خود-ماساژ (self-massage) استفاده شوند.

پیشنهاد مطالعه  کاشت نخ لاغری اصفهان

ما چه شواهدی را یافتیم؟

جست‌وجوی به‌روزشده ما در فوریه ۲۰۱۹، ۱۷ کارآزمایی جدید را شناسایی کرد.

این مرور در حال حاضر شامل ۲۸ کارآزمایی با گزارش‌هایی در مورد ۳۹۶۰ زن است که ۲۷ کارآزمایی در فراهم آوردن نتایج کمک کردند. کارآزمایی‌ها به مقایسه طب سوزنی یا طب فشاری با درمان ساختگی به عنوان دارونما (placebo)، عدم درمان یا مراقبت معمول برای مدیریت درد در طول زایمان پرداختند. سیزده کارآزمایی در مورد طب سوزنی و ۱۵ کارآزمایی در مورد طب فشاری گزارش دادند. برای ۱۸ مورد از ۲۷ کارآزمایی موجود، زنان در مرحله زایمان خودبه‌خودی بودند. در مطالعات دیگر زایمان ممکن است القا شده باشد.

هشت مطالعه از طب سنتی چینی شخصی‌سازی شده استفاده کردند،

در حالی که در اکثر مطالعات مجموعه‌ای از نقاط طب سوزنی مورد استفاده قرار گرفت. ما تنوع گسترده‌ای را در چگونگی کاربرد تحریک (دستی یا با تحریک الکتریکی)، مدت زمان سوزن زدن، تعداد نقاط استفاده شده و عمق سوزن زدن پیدا کردیم. مشخص نیست که روش درمانی، چگونه نشان‌دهنده طب سوزنی در عمل بود.

اکثر مقایسه‌ها تاثیر مفید کوچکی را از طب سوزنی نشان می‌دهند، هرچند شواهد حمایت‌کننده محدود بودند. ما مطمئن نیستیم که طب سوزنی در مقایسه با طب سوزنی ساختگی (۲ کارآزمایی، ۳۲۵ زن)، مراقبت‌های معمول (۴ کارآزمایی، ۴۹۵ زن) و عدم درمان (۱ کارآزمایی، ۱۶۳ زن)، شدت درد را کاهش می‌دهد یا خیر. قطعیت این شواهد پائین تا بسیار پائین بود. طب سوزنی ممکن است در مقایسه با طب سوزنی ساختگی، رضایت را از میزان تسکین درد افزایش دهد (یک کارآزمایی، شواهد با قطعیت متوسط).

پیشنهاد مطالعه  درمان آسم با تکنیک طب سوزنی

این روش، استفاده از آنالژزی دارویی را در مقایسه با طب سوزنی ساختگی، اندکی کاهش داد (۲ کارآزمایی، ۲۶۱ زن، شواهد با قطعیت متوسط). استفاده از طب فشاری، در مقایسه با کنترل ترکیبی، با کاهش شدت درد در زایمان همراه بود (۲ کارآزمایی، ۳۲۲ زن، شواهد با قطعیت متوسط). طب سوزنی به نظر نمی‌رسد هیچ تاثیری بر نیاز به زایمان واژینال با ابزار کمکی یا زایمان سزارین داشته باشد، اما طب فشاری هنگام مقایسه با طب فشاری ساختگی، میزان سزارین را کاهش داد.

این موضوع به چه معنا است؟

طب سوزنی ممکن است رضایت را از تسکین درد افزایش داده و باعث کاهش استفاده از مسکن‌های دارویی شود. طب فشاری ممکن است به تسکین درد در طول زایمان کمک کند، اگر چه کاهش درد ممکن است بزرگ نباشد. با این حال، برای دیگر مقایسه‌های طب سوزنی و طب فشاری، ما در مورد اثرات بر شدت درد و رضایت از تسکین درد، با توجه به شواهدی با قطعیت بسیار پائین، بسیار نامطمئن هستیم.

طب سوزنی یا طب فشاری ممکن است تاثیری ناچیز یا عدم تاثیر بر زایمان واژینال با ابزار کمکی داشته باشند. اما زنان با طب فشاری، ممکن است با احتمال کمتری به زایمان سزارین نیاز پیدا کنند. مطالعات در کشورهای مختلف انجام شدند، که ممکن است. منعکس کننده سبک‌های مختلف استفاده از طب سوزنی باشند. ضعف تعدادی از کارآزمایی‌ها منجر به اندازه‌‌گیری پیامدهای بسیار کمی شد. و هیچ پیامد ایمنی گزارش نشد. انجام تحقیقاتی با کیفیت بالاتر مورد نیاز است.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی در چه بیماری هایی قابل استفاده است؟

 


دکتر اردشیر عامری 

اطلاعات بیشتر از متخصص طب سوزنی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان اینجا کلیک کنید


بیشتر بدانید :

درمان ناباروری و نازایی با طب سوزنی

تاثیر طب سوزنی بر افزایش باروری

طب سوزنی و زیبایی پوست

طب سوزنی نوزادان خطرناک است؟

درمان سردردهای تنشی با طب سوزنی

طب سوزنی مکمل دندانپزشکی

پیام بگذارید