طب سوزنی برای تاخیر در تخلیه معده | متخصص طب سوزنی اصفهان

طب سوزنی برای تاخیر در تخلیه معده

آیا طب سوزنی برای نشانه‌های تاخیر در تخلیه معده مفید است؟

پیشینه

گاستروپارزی (gastroparesis) یک بیماری است که با وجود عدم انسداد، تخلیه معده بسیار کندتر از حد معمول انجام می‌شود. علل آن عبارت است از آسیب به اعصاب روده (نارسایی اتونومیک، شایع‌ترین نتیجه دیابت)، عفونت‌های ویروسی، و عوارض جراحی. نشانه‌ها عبارتند از احساس سیری خیلی سریع پس از شروع غذا خوردن، احساس ناراحتی پس از غذا خوردن، تهوع، انقباض، احساس ناخوشی و نفخ. بسیاری از افراد نشانه‌ای ندارند، اما این مرور کاکرین بر افراد دارای نشانه‌ها متمرکز است.

ویژگی‌های مطالعه

۳۲ مطالعه را تجزیه‌و‌تحلیل کردیم که در مجموع شامل ۲۶۰۱ شرکت‌کننده بودند. اکثر کارآزمایی‌ها شامل افراد مبتلا به گاستروپارزی دیابتیک بودند، که درمان کوتاه‌-مدت (اغلب چهار هفته) دریافت کردند. نهاد‌های غیر-دولتی (دولت چین و دانشگاه) شش مورد از ۳۲ مطالعه را از نظر مالی حمایت کردند و سایر مطالعات منابع تامین مالی را گزارش نکردند.

یک مطالعه طب سوزنی واقعی را با طب سوزنی ساختگی (سوزن در نقاطی غیر از نقاط طب سوزنی) مقایسه کرد. بیست‌وهشت کارآزمایی طب سوزنی را با یک دارو، یا طب سوزنی را با یک دارو یا با دارو به تنهایی مقایسه کردند. تعداد کمی ‌از کارآزمایی‌ها طب سوزنی را به همراه یک درمان غیر-دارویی با همان درمان به تنهایی مقایسه کردند. داروهای مورد استفاده در کارآزمایی‌ها اغلب عوامل گاستروکینتیک (gastrokinetic) بودند (مانند دومپریدون (domperidone)، موساپراید (mosapride)، و سیزاپراید (cisapride))، که باعث تخلیه معده می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه  درمان های کلینیکی سیاهی دور چشم

افزایش احتمال بارداری با طب سوزنی | متخصص طب سوزنی اصفهان

نتایج کلیدی

علی رغم تاثیرات کوچک گزارش شده، به دلیل وجود شواهد با قطعیت بسیار پائین، در مورد مزیت طب سوزنی برای گاستروپارزی علامت‌دار در کوتاه‌-مدت، زمانی که به تنهایی یا به همراه درمان‌های دیگر (گاستروکینتیک، داروهای دیگر، یا «مراقبت معمول») برای درمان گاستروپارزی استفاده می‌شود، نامطمئن هستیم. هیچ اطلاعاتی برای کمک به درک مزایای طولانی‌مدت طب سوزنی وجود ندارد.

تاثیرات طب سوزنی بر نشانه‌های گاستروپارزی احتمالا با تاثیرات طب سوزنی ساختگی در کوتاه‌-مدت اندکی متفاوت هستند. مشخص نیست که طب سوزنی به گاستروپارزی پس از جراحی یا زمانی که علت گاستروپارزی نامشخص است کمک می‌کند یا خیر، چرا که اطلاعات کافی وجود ندارد. هیچ کارآزمایی تاثیرات طب سوزنی را بر کیفیت زندگی یا تاخیر در تخلیه معده مورد مطالعه قرار ندادند. ما نمی‌دانیم که طب سوزنی برای افراد مبتلا به دیابتی که در تخلیه معده دچار تاخیر هستند، ایمن است یا خیر، چرا که ایمنی در بسیاری از کارآزمایی‌ها ناقص گزارش شد.

قطعیت شواهد

به‌طور کلی، قطعیت شواهد بسیار پائین است. اغلب مطالعات مربوط به موضوعات طراحی شده بود. در مورد وجود مطالعات منتشر نشده مظنون بودیم و اینکه مطمئن باشیم مطالعاتی که شناسایی کرده‌ایم یافته‌های خود را به‌طور کامل گزارش کرده‌اند، امکان‌پذیر نبود. تعریف هم‌سو و سازگار از بهبود در سراسر مطالعات وجود نداشت. ممکن است هر گونه مزیت گزارش شده دقیق نباشد و باید با احتیاط تفسیر شود. کارآزمایی‌های آینده باید بر معیارهای معتبر اثرات درمان که به‌طور مستقیم توسط بیماران گزارش شدند، و ارزیابی تخلیه معده تمرکز کنند. کارآزمایی‌ها باید استانداردهای کیفیت را برای طراحی و گزارش‌دهی شفاف داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه   مغناطیس درمانی چیست ؟

نتیجه‌گیری‌های نویسندگان:

در مورد مزیت کوتاه‌-مدت با طب سوزنی به تنهایی یا طب سوزنی همراه با داروهای گاستروکینتیک در مقایسه با دارو به تنهایی، از نظر نسبت افرادی که با بهبود در گاستروپارزی دیابتیک مواجه شدند، شواهدی با قطعیت بسیار پائین وجود دارد. شواهدی از سوگیری انتشار و سوگیری مثبت از تاثیرات مطالعه کوچک وجود دارد. مزایای گزارش شده با توجه به خطر کلی نامشخص سوگیری، معیارهای نامعتبر تغییر در نشانه‌های ذهنی، سوگیری انتشار و سوگیری گزارش‌دهی مطالعه کوچک و عدم وجود داده در مورد پیامدهای طولانی‌مدت، باید با احتیاط بیش‌تری تفسیر شوند.

بنابراین تاثیرات گزارش شده در این مرور ممکن است به‌طور قابل توجهی متفاوت از تاثیر واقعی باشند. یک کارآزمایی کنترل شده با درمان ساختگی هنگام اندازه‌گیری با مقیاس معتبر، شواهدی را با قطعیت پائین درباره عدم وجود تفاوت بین طب سوزنی واقعی و ساختگی از لحاظ بهبود نشانه‌های کوتاه‌-مدت در گاستروپارزی دیابتی ارائه کرد. هیچ مطالعه‌ای تغییر را در کیفیت زندگی یا استفاده از داروها گزارش نکرد.

با توجه به عدم وجود داده، نمی‌توان در مورد تاثیرات طب سوزنی بر اتیولوژی‌های دیگر گاستروپارزی نتیجه‌گیری کرد. گزارش‌های مربوط به مضرات به‌طور عمده ناقص بود و مانع ارزیابی ایمنی طب سوزنی در این جمعیت می‌شد. پژوهش‌های آینده باید بر کاهش منابع سوگیری در طراحی کارآزمایی و هم‌چنین گزارش‌دهی شفاف تمرکز کنند. آسیب‌های مداخلات باید به صراحت گزارش شوند.

پیشنهاد مطالعه  هیدروفیشیال صورت چیست ؟
| پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان|

بیشتر بدانید :

درمان افراد مبتلا به گلوکوم با طب سوزنی

طب سوزنی برای هپاتیت مزمن B

روغن‌های طبیعی برای افتادگی پوست

پیام بگذارید