دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی | متخصص طب سوزنی اصفهان

دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی

هیچ فرمول جادویی برای بازگشت زمان وجود ندارد. هر چه بیشتر می گذرد، اثر مداوم گذشت زمان بیشتر روی پوست شما دیده می شود. پوست علاوه بر اینکه بزرگترین اندام بدن است، بازتابی از سلامت داخلی شما نیز هست. به عبارت دیگر، ظاهر پوست نشان گر سلامتی شماست و بالعکس. در این مطلب به بررسی دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی خواهیم پرداخت.

زمان می تواند مهم ترین عامل پیری پوست باشد، اما تنها دلیل آن نیست. پوست به دلایل مختلفی با افزایش سن و به تدریج قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. برخی از این موارد خارج از کنترل شما هستند در حالی که می توان از برخی دیگر جلوگیری کرد. به طور کلی نمی توانید از پیری پوست فرار کنید، اما مطمئناً می توان روند پیشرفت آن را به تأخیر انداخت و اثرات آن را کاهش داد.

بعضی از رایج ترین نشانه های فیزیکی پیری پوست، ایجاد چین و چروک در اطراف چشم، خطوط ریز اطراف لب و لکه هایی روی دست ها هستند.

دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی | متخصص طب سوزنی اصفهان

دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی چیست؟

آشکار ترین و سرسخت ترین الگوی چین و چروک صورت به شکل چین های عمودی یا افقی روی پیشانی ایجاد می شود. به محض اینکه این چین و چروک های پیشانی ایجاد شد، از بین بردن آنها دشوار است و آنها معمولاً همیشه باقی می مانند. مگر اینکه اقدامات زیبایی خاصی مانند تزریق ژل و لیزر فرکشنال انجام شود.

علاوه بر این، باید بپذیریم که چین و چروک های عمیق پیشانی می توانند بیشتر از یک مسئله زیبایی بی ضرر باشند.
یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در سال ۲۰۱۸ ارتباط بین چین و چروک های عمیق پیشانی و خطر بالاتر بیماری های قلبی عروقی را مطرح کرد. نتایج مطالعه نشان داد که خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در افراد با میزان چین و چروک آن ها افزایش می یابد.

گرچه علت دقیق این ارتباط هنوز مشخص نشده است، اما محققان احتمال می دهند که این مسئله با آترواسکلروز یا تجمع پلاک در رگ ها مرتبط باشد.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی چیست؟

از آنجا که رگ های خونی در پیشانی نسبتاً نازک هستند، ممکن است در برابر تجمع پلاک آسیب پذیرتر باشند. بنابراین، پیدایش چین و چروک های پیشانی در واقع می تواند ناشی از پیری رگ ها باشد. با این حال، این نتایج تأیید نشده است و مطالعات آینده برای اثبات این یافته ها ضروری است.

افزایش سن:

کلاژن یک پروتئین ساختاری اولیه است که مسئول سفت و منعطف نگه داشتن پوست شما است. هرچه پیرتر می شوید، سنتز کلاژن در بدن به طور طبیعی کاهش می یابد و باعث می شود پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. شاید مهمترین عامل در ایجاد چین و چروک و خطوط ریز کاهش تولید کلاژن در اثر افزایش سن باشد که با گذشت سال ها آشکارتر و ماندگارتر می شوند.

آسیب ناشی از نور آفتاب:

هیچ عاملی به اندازه ی قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید نمی تواند پیری پوست را تسریع کند. تنها نکته ی مثبت در مورد آسیب پوستی ناشی از آفتاب این است که برخلاف اثر زمان و ژنتیک، می توانید آن را کنترل کنید. هنگامی که در ساحل هستید یا برای انجام کارهایتان از خانه بیرون می روید، محافظت در برابر آفتاب ضروری است.

نور آفتاب و چین و چروک پیشانی

بیشتر در سایه قرار بگیرید و با لباس پوست خود را بپوشانید. با استفاده از ضد آفتاب هایی که طیف گسترده دارند، SPF 30 یا بالاتر و ضد آب هستند از پوست خود محافظت کنید. شما باید هر روز برای تمام قسمت هایی از پوستتان که لباس آنها را نمی پوشاند از ضد آفتاب استفاده کنید.

سیگار کشیدن:

افرادی که سیگار می کشند به دلیل اثرات منفی نیکوتین، که یکی از اجزای اصلی توتون است، بیشتر در معرض پیری زودرس پوست هستند. نیکوتین باعث کوچک شدن رگهای خونی شده و خون رسانی به پوست را کاهش می دهد. در نتیجه، پوست شما اکسیژن و مواد مغذی کافی که از طریق خون منتقل می شود را دریافت نمی کند و آسیب ناشی از آن به صورت پیری زودرس پوست ظاهر می شود.

پیشنهاد مطالعه  تاثیر آب و هوا بر روی تزریق ژل و بوتاکس

قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی موجود در دود سیگار با ایجاد اختلال در تولید کلاژن و الاستین، که دو ماده اساسی سازنده پوست هستند، آسیب را شدیدتر می کند. بنابراین، با هر بار قرار گرفتن در معرض دود سیگار، پوست انعطاف پذیری و جوانی ذاتی خود را از دست می دهد.

حرکات تکراری صورت:

چین خوردگی دائمی پیشانی طی سال ها و به دلیل حرکت های تکراری صورت و در اثر انقباض مکرر عضلات زیرین ایجاد می شود. چین و چروک هایی که به دلیل انقباض های مکرر عضلات زیرین متصل به آن روی پوست ایجاد می شوند، به چین و چروک های حرکتی معروف هستند. هنگامی که ماهیچه منقبض می شود. پوست روی آن چروک شده، و خطوط موج مانندی میان توده های عضلانی را شکل می گیرد. انقباض مکرر همان ماهیچه ها باعث بیشتر شدن این چین و چروک و ماندگاری خطوط حاصل می شود. چین و چروک های پیشانی عمدتاً به دلیل اخم کردن یا تنگ کردن چشم ها به وجود می آیند.

مصرف کم آب:

مصرف ناکافی آب باعث می شود پوست شما خشک و کدر شود. اگر پوست شما به اندازه آبرسانی نشود. خشک، سفت ، کدر و پوسته پوسته می شود. هر چقدر پوست شما خشک تر باشد، بیشتر مستعد چروک شدن است.

رژیم غذایی ناسالم:

مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل طیف گسترده ای از مواد مغذی مناسب پوست را برای بدنتان تامین می کند. پوست شما مانند هر قسمت دیگری از بدن، برای حفظ سلامتی به مقدار مناسبی از ویتامین ها و مواد معدنی خاص نیاز دارد. اگر از طریق رژیم غذایی این نیازهای تغذیه ای را تأمین نکنید. کمبود آن روی پوست شما ظاهر می شود. پوستی که تغذیه ی مناسبی دریافت نمی کند، به شدت در معرض علائم پیری زودرس است.

حالت های نامناسب خواب:

اگر همیشه به پهلو یا شکم خود می خوابید، فشرده شدن مکرر صورت می تواند. باعث ایجاد چین و چروک در چانه، گونه ها و پیشانی شود. به این چین و چروک های صورت “خطوط خواب” گفته می شود. از آن جا که پوست صورت شما به مدت چند ساعت در طول شب در بالشت فشرده می شود. جریان خون در پوستتان محدود شده و در نتیجه پوست ضعیف تر و مستعد چین و چروک بیشتر می گردد.

پیشنهاد مطالعه  نخ های لیفت صورت را بشناسید :

در افراد جوان، از آن جا که پوستشان به طور کلی از انعطاف بیشتری برخوردار است. حتی پس از فشردگی در تمام طول شب می تواند بلافاصله به حالت طبیعی خود برگردد. اما بزرگسالان سطح کلاژن و بافت الاستیک کمتری دارند و باید تا آنجا که ممکن است به پشت بخوابند. اگر عادت دارید به یک طرف بیشتر از طرف دیگر بخوابید، خطوط خواب تا حد زیادی در آن طرف خاص صورت ایجاد می شود.

استرس:

افرادی که مستعد استرس شدید هستند. یا به دلیل نتیجه ی اجتناب ناپذیر سبک زندگی پرتنش و یا عادت هایشان، با سرعت بیشتری پیر می شوند. هورمون استرس اولیه، که کورتیزول نامیده می شود. دلیل عمده ی این اتفاق است. زیرا بیش از موارد دیگر به تخریب کلاژن در پوست شما مرتبط است.

هرچه سطح استرس بیشتر باشد، تولید کورتیزول در بدن نیز بیشتر می شود. در طی یک دوره زمانی، افزایش سطح کورتیزول باعث می شود سلول های پوست شما نتوانند به طور طبیعی الاستین و کلاژن را مانند گذشته بازسازی کنند. علاوه بر این، پیدایش زودرس چین و چروک عمدتا به سبک زندگی ناسالم همراه با استرس مزمن نسبت داده می شود.

 


دکتر اردشیر عامری 

اطلاعات بیشتر از متخصص طب سوزنی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان اینجا کلیک کنید


بیشتر بدانید :

مزایای شگفت انگیز کربوکسی تراپی

درمان های کلینیکی سیاهی دور چشم

میکرونیدلینگ چیست؟

کاربرد و مزایا و نتایج پلاسما

روش‌های کلینیکی برای درمان گودی زیر چشم

راهکارهای خانگی درمان لک صورت

پیام بگذارید