درمان های پزشکی و دارویی چروک دور لب | متخصص طب سوزنی اصفهان

درمان های پزشکی و دارویی چروک دور لب

درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش نمای ظاهری چروک دور لب کمک کنند. برای درمان چروک‌های عمیق‌تر درماتولوژیست یکی از درمان‌های زیبایی به شرح زیر را توصیه می‌کند.

لایه‌برداری شیمیایی پوست

لایه‌برداری پوست به عنوان یکی از متداول‌ترین درمان‌های ضد سالخوردگی از طریق برداشتن لایه بالایی پوست (اپیدرمیس) برای آشکار کردن لایه صاف‌تر و روشن‌تر زیر پوست عمل می‌کند. این درمان معمولاً به صورت ماهی یک بار برای کمک به حفظ نتایج به دست آمده تکرار می‌شود.

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

هم درم ابریژن و هم میکرودرم ابریژن تکنیک‌های لایه‌برداری هستند که می‌توان آنها را برای کاهش نمای ظاهری چروک اطراف دهان به کار برد. درم ابریژن قوی‌تر است زیرا از برس‌های بزرگ برای زدودن لایه بیرونی پوست و تا چند لایه پوست استفاده می‌کند. میکرودرم ابریژن از کریستال‌های ریز یا نوک الماس برای خارج کردت لایه رویی پوست استفاده می‌برد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می‌شود، اقدامی است که از سوزن‌های ریز برای زدودن پوست به واسطه یک دستگاه چرخنده حرارتی یا قلم میکرونیدلینگ استفاده می‌کند. ایده پشت این اقدام آن است که پوست هنگامی که پس از خراش‌های ریز التیام می‌یابد نرم‌تر می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز است تا شخص در طول چند ماه چند جلسه میکرونیدلینگ را پشت سر بگذارد.

درمان های پزشکی و دارویی چروک دور لب | متخصص طب سوزنی اصفهان

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

گاهی از اوقات پلاسمای غنی از پلاکت در اقدامی به نام “خون‌آشام صورت” به همراه میکرونیدلینگ استفاده می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت از پلاکت‌های خون خود شخص گرفته می‌شود و پس از سانتریفیوژ به پوست تزریق می‌گردد. پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به ایجاد پوستی با ظاهر هموار برای کاهش چروک‌ها کمک کند، اما احتمالاً نیاز خواهد بود تا شخص پس از یک سال درمان را تکرار کند.

پیشنهاد مطالعه  تزریق ژل و فیلر چگونه انجام می‌شود؟

تزریق ژل و فیلر

برای خطوط لبخند و ماریونت عمقی، ممکن است متخصص پوست تزریق ژل یا تزریق فیلر را توصیه کند. این فیلرها از ترکیباتی مثل اسید هیالورونیک و پلی ال لاکتیک اسید تشکیل شده‌اند که باعث “مهر و موم” ناحیه مورد نظر در پوست برای کمک به رفع موقتی چروک‌ها می‌شوند.

فیلرهای درمال پس از چند ماه از بین می‌روند و نیاز است تا برای بازیابی نتایج اقدام مزبور دوباره انجام شود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) نیز که از طریق تزریق به کار می‌رود با شل کردن عضلات صورت که ممکن است نمای ظاهری سفت و چروک‌دار ایجاد کنند عمل می‌کند. در حالی که این روش بیشترین شهرت خود را در مورد چروک دور چشم دارد، ممکن است در مورد خطوط لب و ناحیه لب بالایی مفید باشد و همچنین نمای ظاهری خطوط ماریونت را بهبود ببخشد.

بازسازی پوست با لیزر

بازسازی پوست با لیزر روش تهاجمی‌تری برای درمان چروک است. درماتولوژیست در این روش از پرتوهای نور بالا برای خارج کردن لایه رویی پوست استفاده می‌کند، که ممکن است به شکل ناخواسته به جای زخم نیز منجر گردد. مثل انواع دیگر لایه‌برداری پوست، نیاز است تا این درمان پس از چند ماه تکرار شود. از جمله روش های برطرف کردن چین و چروک با لیزر می توان به لیزر های فرکشنال اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه  از تفاوت مزوژل و مزوتراپی چه می دانید ؟

فیس لیفت

جراح زیبایی ممکن است در موارد زیاد بودن چین و چروک ناحیه دهان که به دیگر درمان‌ها خوب جواب نمی‌دهد عمل فیس لیفت (ریتیدکتومی) را توصیه کند. این عمل به صاف شدن چروک و تصحیح افتادگی پوست به واسطه سوراخ‌ها، انتقال چربی، و بالا کشیدن بافت عضلات و پوست کمک می‌کند. مثل دیگر موارد جراحی زیبایی عمل فیس لیفت از جمله اعمال اصلی تلقی می‌شود.

پیشگیری از چروک اطراف لب‌ها

در حالی که شما نمی‌توانید به طور کامل مانع از فرآیند سالخوردگی گردید که به چروک صورت منجر می‌شود، برخی عادت‌های سالم وجود دارند که می‌توانند آغاز روند مزبور را به تأخیر بیندازند.

عبارتند از:

  • عدم مصرف دخانیات
  • عدم استفاده از نی در هنگام نوشیدن
  • نوشیدن آب فراوان برای سیراب نگه داشتن بدن
  • کاهش میزان مصرف کافئین و الکل
  • خوردن غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مثل انواع میوه و سبزی
  • محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب
  • برخورداری از دستکم ۷ ساعت خواب در طول هر شب
  • کاهش استرس روزمره در محیط کار و خانه
  • اجتناب از نوسان وزن در صورت امکان

راهکارهای مراقبت از پوست

مراقبت مناسب از پوست برای پیشگیری از آغاز زودرس چروک پوست نقش بزرگی دارد. مردم باید صورت خود را دو بار در روز بشویند و مراقبت از آن را با سرم ضد پیری و مرطوب کننده مناسب نوع پوست خود پیگیری کنند. لایه برداری دو بار در هفته برای خلاصی از سلول‌های مرده پوست که می‌توانند چروک‌ها را نمایان‌تر کنند ضروری است.

پیشنهاد مطالعه  جوانسازی پوست با پلاسما فرکشنال 

برخی وبسایت‌ها ورزش‌های صورت را برای کمک به “سفت” کردن پوست به روشی مشابه فیس لیفت تبلیغ می‌کنند. اگرچه ورزش به شکل بالقوه می‌تواند به علت افزایش توده عضلانی نمای ظاهری پوست را بهبود ببخشد، این کار اگر هم نقشی در درمان چین و چروک داشته باشد، نقش ناچیزی است.

خلاصه مطلب

بروز چین‌ و چروک‌های دور دهان با بالا رفتن سن طبیعی است. اگر کسی در صدد کاهش نمای ظاهری این خطوط صورت باشد چند گزینه مختلف در اختیار خواهد داشت. مردم برای یافتن بهترین گزینه برای خود باید با متخصص پوست مشورت کنند.

استفاده از محصولات ضد چروک پوست در محیط خانه می‌تواند کمک کننده باشد اما نتایج ممکن است تا چند هفته خود را نشان ندهند. برای مشاهده کارآیی یک محصول تازه تا ۳ ماه زمان نیاز است. برای تصمیم‌گیری در راستای تغییر احتمالی یک محصول دستکم باید ۶ هفته صبر کنیم. موازین پیشگیرانه نیز می‌توانند راه درازی را در پیشگیری از بروز چین و چروک دور دهان طی کنند.

 


دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان

پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری 


بیشتر بدانید :

علل و درمان خانگی چروک دور لب

ترمیم و جوانسازی پوست با فرکشنال

راهکارهای پیشگیری از پیری پوست

پیام بگذارید