متخصص طب سوزنی اصفهان | درمان میگرن با تزریق بوتاکس

آیا درمان میگرن با تزریق بوتاکس امکان پذیر است؟

امروزه از تزریق بوتاکس علاوه بر درمان چین و چروک ‌های صورت در درمان میگرن و سردرد های مزمن نیز استفاده می شود، تزریق بوتاکس از انقباض‌های عضلانی محرک میگرن جلوگیری می‌کند. بوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده می باشد که با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌های عضلانی و همچنین با ممانعت از انتقال پیام انقباض به فیبرهای عضلانی باعث بهبود دردهای میگرنی می شود. با مشاهده بهبودی علائم میگرن در مراجعه کنندگانی که بوتاکس را برای درمان عارضه‌های دیگر تزریق کرده بودند، مطالعات بسیاری در  این زمینه شروع شد. سازمان غذا و دارو پس از سال‌ها بررسی این موضوع و جمع‌آوری داده‌های بالینی در نهایت استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن‌ مزمن تایید کرد.

بوتاکس در واقع نوعی سم است که از نوعی پروتئین پیچیده تشکیل شده است و نام تجاری توکسین بوتولینوم A میباشد.این سم از نوعی باکتری به نام نامکلستریدیوم ترشح شده و مسمویت های شدید غذایی را ایجاد میکند.برای استفاده پزشکی از این سم این فرآورده را به صورت خالص و استریل و به صورت تزریق استفاده می کنند.

بعد از تزریق بوتاکس به عضله مورد نظر جذب شده و در قسمت پایانه های عصبی تاثیر کرده و فرمان انقباض عضله را مختل کرده و بدین صورت از ایجاد انقباض و جمع شدگی عضله جلوگیری میکند در واقع بوتاکس از آزاد شدن نوعی مسئول انقباضات ماهیچه ای ( استیل کولین) جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نرسیده و عضله به صورت موقت (تا پایان تاثیر گذاری بوتاکس) فلج موقت می شود.

بیشتر بخوانید : کاهش درد و میگرن با آریکولوتراپی

متخصص طب سوزنی اصفهان | کاربردهای تزریق بوتاکس

تاریخچه و نحوه درمان میگرن با تزریق بوتاکس

چندین سال پیش صنعت فیلم سازی آمریکا ، هالیوود، ادعایی درباره درمان بیماری میگرن بازیگران خود بعد از تزریق بوتاکس داشت . بازیگران هالیودی، برای زیباسازی و جوانسازی، از بوتاکس استفاده می کردند. اما کمی بعد مشاهده شد که این بازیگران بعد از تزریق بوتاکس، از سردردهای مزمن و همچنین میگرن خود خلاص شده اند! بنابراین نتیجه گرفته شد که بوتاکس می تواند میگرن را درمان کند. همچنین سازمان بهداشت آمریکا نیز این مورد را تایید کرده است.به دنبال این ادعا، پزشکان شروع به استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن کردند.

ریکاوری و تعداد جلسات مورد نیاز بوتاکس

 میگرن با بوتاکس حدودا شامل ۳۲ تزریق می‌شود، البته این تعداد تزریق در بیماران مختلف تفاوت دارد برخی بیماران درخواست  تزریق‌های بیشتر یا کمتری دارند. تزریق‌ها  معمولا هر ۱۲ هفته یکبار انجام می‌شود و هر جلسه فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

تاثیرگذاری بوتاکس بلافاصله بعد از تزریق شروع می‌شود و نتیجه کامل آن ظرف مدت یک هفته پس از اولین تزریق مشخص می‌شود. اکثر بیماران ۵ نوبت تزریق بوتاکس را در مدت حدودا ۱۵ ماه انجام می دهند.تزریق بوتاکس با سوزنی بسیار ظریف انجام می شود و درد ناشی از تزریق، شبیه درد خراش جزیی یا نیش پشه می باشد . تاثیرات بوتاکس حتی سال‌ها پس از تزریق هم قابل برگشت‌ است.

کاربردهای تزریق بوتاکس

پیشنهاد مطالعه  لاغری شکم و پهلو

پیام بگذارید