متخصص طب سوزنی اصفهان | آیا طب سوزنی برای درمان سرطان موثر واقع می شود ؟

طب سوزنی برای درمان سرطان 

در بسیاری از بیمارستان‌ها و سازمان‌های سلامتی، طب سوزنی در کنار درمان‌های مرسوم پزشکی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان بکار گرفته می‌شود. چراکه مطالعات نشان داده است استفاده همزمان از چندین روش مختلف که دارای مکانیسم اثر متفاوت هستند می‌تواند فرآیند بهبودی را چندین برابر موثرتر کند.

مطالعات علمی در استفاده از طب سوزنی برای درمان سرطان و عوارض جانبی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی را کاهش دهد و باعث شود سیستم ایمنی بدن درزمان انجام شیمی‌درمانی قوی‌تر کار کند.

چرا از طب سوزنی برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود؟

  • به کاهش درد ناشی از سرطان کمک می‌کند.
  • اثرات جانبی پرتو درمانی و شیمی درمانی نظیر استفراغ، حالت تهوع، کاهش اشتها، کاهش وزن، خستگی، افسردگی، خشکی دهان و اضطراب را
  • تسکین داده و مدیریت می‌کند.
  • تعداد گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد.
  • فعالیت سلول‌های لنفوسیت و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

متخصص طب سوزنی اصفهان | طب سوزنی برای درمان سرطان

طب سوزنی برای افراد مبتلا به سرطان

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که طب سوزنی با تحریک اعصاب اثر خود را نشان می دهد. این روش منجر به آزاد شدن ماده ای مشابه مورفین به نام اندروفین در مغز و نخاع می شود. این ماده درد را تسکین می دهد. طب سوزنی باعث آزاد شدن سروتونین نیز می شود. سروتونین یک داروی تسکین دهنده درد است که می تواند احساس شادی را نیز در فرد افزایش دهد. ترشح این مواد شیمیایی طبیعی در بدن می تواند علائم سرطان را کاهش دهد.

افراد مبتلا به سرطان ممکن است برای تسکین حالت تهوع، که از عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر داروهای سرطانی است، از طب سوزنی استفاده کنند.

از طب سوزنی برای تسکین درد یا علائم دیگری مانند:

  1. خستگی و ضعف
  2. خشکی دهان
  3. تنگی نفس
  4. گرگرفتگی به دلیل مصرف داروهای ضد سرطان

استفاده می شود. همچنین طبق گفته ی بیماران طب سوزنی به آنها کمک می کند که احساس آرامش داشته باشند و سلامت روانی شان بهبود پیدا کند.

بیشتر بخوانید : طب سوزنی تسکین درد ناشی از درمان سرطان پستان

پیشنهاد مطالعه  حفظ سلامت پوست با 5 روش

پیام بگذارید