درمان خانگی چین و چروک پیشانی | متخصص طب سوزنی اصفهان

درمان خانگی چین و چروک پیشانی

در این جا چند روش طبیعی برای به تأخیر انداختن یا درمان خانگی چین و چروک پیشانی آورده شده است. این روش ها کمتر تهاجمی بوده و از درمانهای استاندارد پزشکی کم خطرتر هستند.

آب کافی بنوشید

شاید هیدراته نگه داشتن پوست با نوشیدن مایعات کافی ساده ترین راه برای دفع علائم زودرس پیری پوست باشد. مصرف کم آب به سلامتی شما آسیب می رساند، اما اثر منفی آن بیشتر روی پوست مشاهده می شود. دلیل اصلی آن این است که آبی که می نوشید قبل از اینکه به سمت پوست شما راه یابد به سایر اندام های دیگر می رسد.

بدن ما هر روز آب خود را، در درجه اول به شکل عرق و ادرار از دست می دهد. بنابراین، مهم است که روزانه اقداماتی برای جایگزین کردن مایعات از دست رفته انجام شود.

اگر پوست شما آبرسانی لازم را نداشته باشد، ناخواسته خشک و پوسته پوسته می شود. پوست خشک بیشتر در معرض پیری زودرس است، در حالی که پوست مرطوب بسیار مقاوم تر است.

حداقل شش تا هشت لیوان آب در طول روز بنوشید. ممکن است ساده به نظر برسد، اما علاوه بر رفع چین و چروک پوست، برای سلامت عمومی آن نیز معجزه می کند.

درمان خانگی چین و چروک پیشانی | متخصص طب سوزنی اصفهان

ورزش هایی برای کاهش چین و چروک های پیشانی

علائم قابل مشاهده ی پیری پوست تنها به شلی و آسیب دیدگی سطح پوست در اثر نور آفتاب محدود نمی شود. ایجاد چین و چروک و خطوط ریز می تواند به دلیل کاهش چربی و حجم ماهیچه های زیر پوست باشد.

تمریناتی برای صورت وجود دارد که به طور خاص و بر اساس تحریک رشد ماهیچه های زیر پوست، برای رفع چروک های عمیق تر طراحی شده اند. در حقیقت، این تمرینات ساده صورت یا “یوگا” ی صورت بین عموم مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده است تا پیری صورت را به تعویق بیندازد.

ورزش روزانه و درمان خانگی چین و چروک پیشانی

در اینجا یک تمرین صاف کننده پیشانی وجود دارد که به شما کمک می کند تا تنش ایجاد شده در ماهیچه های پیشانیتان را کاهش داده و از چین و چروک و خطوط بکاهد:

دو دست خود را مشت کنید و بندهای انگشت اشاره و وسط را در وسط پیشانی خود قرار دهید.
در حالی که فشار ملایمی وارد می کنید، مشتهای خود را به طرفین بکشید.
این تمرین را سه تا پنج بار در روز تکرار کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید

انجمن جراحی پوستی آمریکا، سرما درمانی را به عنوان جایگزینی ایمن، موثر، غیر سمی و غیرتهاجمی برای درمان های معمول کاهش دهنده ی چین و چروک پیشنهاد می کند. استفاده از کمپرس سرد برای کاهش پیدایش چین و چروک ها، موفقیت های بالینی قابل توجهی را با رضایتمندی بالا و بدون عوارض جانبی جدی به همراه داشته است.

پیشنهاد مطالعه  تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

درمان پوست با روش سرمای متمرکز، آبرسانی، تغذیه و اکسیژن کافی لازم را تامین کرده و پوست را کاملا کشیده و صاف می کند. در واقع، کرایوتراپی زیبایی اغلب در درمان های مربوط به سینه ها و اندام های فوقانی یا تحتانی، برای ایجاد استحکام کافی و همچنین در درمان های ضد چروک مانند کرایوپیلینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

از ژل آلوئه ورا استفاده کنید

ژل تازه استخراج شده از گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن طیف گسترده ای از ویژگی های مفید، به عنوان تسکین دهنده ی پوست شناخته می شود. غلظت های مختلف این ژل در بهبود خواص ویسکوزی و الاستیک ساختار پوست مفید واقع شده است.

ژل آلوئه همچنین به عنوان یک ماده آبرسان عمل می کند، که رطوبت را در پوست نگه می دارد. در نتیجه پوست نرم و لطیف می شود. ژل آلوئه ورا با غلظت حداکثر نیم درصد برای استفاده موضعی بی خطر است و می تواند بدون هیچگونه اثرات سمی به مرطوب سازی پوست کمک کند.

این درمان کننده طبیعی پوست، بیشتر ویژگی های درمانی خود را مدیون خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و حفاظت در برابر اشعه ماورا بنفش است.

ماسک قهوه را امتحان کنید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در مجله ی Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، فعالیت آنتی اکسیدانی گیاه قهوه (Coffea Arabica) را اثبات کرد. در این تحقیق مشخص شد که این ویژگی ناشی از خواص آنتی اکسیدانی قوی پلی فنل ها، به ویژه اسید کلروژنیک، اسید کوینیک تغلیظ شده و اسید فرولیک می باشد.

یافته های این مطالعه نشان داد که استفاده موضعی از عصاره قهوه باعث کاهش خطوط ریز، چین و چروک ها و رنگدانه ها می شود و به طور قابل توجهی ظاهر کلی پوست را بهبود می بخشد.

یک تخم مرغ ارگانیک بردارید و سفیده و زرده ی آن را از هم جدا کنید.
سفیده تخم مرغ را در یک کاسه بریزید و آن را هم بزنید.
یک چهارم قاشق چای خوری دانه های قهوه تازه آسیاب شده را به کاسه اضافه کنید.
محلول را به هم بزنید تا قهوه خوب مخلوط شود و کف تشکیل دهد.
قبل از استفاده از ماسک، دستان خود را بشویید و مطمئن شوید که انگشتان و ناخن هایتان تمیز هستند.
با حرکات دورانی آرام، مخلوط را روی صورت تمیز خود پخش کنید.
اجازه دهید ماسک به مدت بیست تا سی دقیقه بماند تا خشک شود و سپس آن را از روی پوست پاک کنید.

پیشنهاد مطالعه  سوالات پر تکرار درباره لیفت صورت با نخ

پوست خود را با عسل مانوکا ماساژ دهید

در یک مطالعه حیوانی روی موش ها برای آزمایش اثر عسل مانوکا در درمان چین و چروک، مشخص شد که استفاده موضعی از این معجون ضفابخش افزایش ضخامت پوست و میزان چین و چروک ناشی از اشعه ی UV را به روشی وابسته به دوز سرکوب می کند.

همچنین مشخص شد که مانوکا از تولید سیتوکین های التهابی جلوگیری می کند. در نتیجه التهاب پوستی ناشی از اشعه ی UV را کاهش می دهد.

خواص عسل مانوکا

در مجموع ، بهبود قابل توجهی در ظاهر چین و چروک ها از نظر کاهش طول، عمق ، و گستردگی آن ها گزارش شده است. استفاده موضعی از ماسک عسل مانوکا، از بین رفتن فیبر کلاژن و هایپرپلازی اپیدرم را ده درصد اثر کاهش می دهد، که اثر آن را در کاهش پیدایش چین و چروک آشکار می شود.

به سادگی مقداری ماسک مانوکا را روی انگشتان خود بریزید و آن را بر روی پیشانی خود ماساژ دهید تا جذب پوست شود.

درمان های سنتی

روش های درمانی زیر، برخلاف روش های ذکر شده در بالا، مبتنی بر شواهد علمی نیستند و توسط پزشکان ما تأیید نمی شوند.

با این وجود، این روش های درمانی مکمل، نتایج موثر قابل توجهی را برای بسیاری از کاربران عمومی به همراه داشته اند. اگر قصد استفاده از این داروهای سنتی را دارید، باید این کار را با صلاح دید خود انجام دهید.

برای بهبود کیفیت پوست خود از عسل و لیمو استفاده کنید

عسل به عنوان یک ماده مرطوب کننده طبیعی شناخته شده است. به این معنی که به بازیابی و ذخیره ی رطوبت در سطح پوست کمک می کند. بنابراین، این ماده مقوی چسبناک، درمانی طبیعی برای افرادی است که پوست خشکی دارند. خشکی پوست یک عامل تسریع کننده ی چین و چروک پوست است.

عسل به خصوص وقتی با لیمو ترکیب شود بسیار خوب عمل می کند. هر دو این مواد با هم اثر می کنند تا چین و چروک های صورت روشن شوند و پوستی مرطوب، سفت، لطیف و منعطف به شما بدهند.

عسل و لیمو و درمان خانگی چین و چروک پیشانی

مقدار مساوی عسل و آب لیمو را در یک کاسه هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند.
این محلول را روی چروک های پوست خود بمالید.
سپس، مخلوط را با حرکات دورانی به مدت پنج دقیقه به آرامی ماساژ دهید تا به عمق پوست شما نفوذ کند.
پانزده دقیقه زمان بدهید تا خشک شود.
آن را با آب بشویید.
از این روش هر روز یا حداقل چهار بار در هفته استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه  تزریق بوتاکس اصفهان

شما می توانید هر بار که دوش می گیرید، با عسل خالص (ترجیحاً عسل مانوکا) کل بدن خود را ماساژ دهید و آب رسانی کنید.
مقدار کافی از عسل را از سر تا پا، به پوست و موها و لب خود بمالید.
بگذارید چند دقیقه روی پوستتان بماند تا عمیقا نفوذ کند.
در آخر، زیر دوش بروید و عسلی را که روی سطح پوست باقی مانده شستشو دهید.
ماساژ پوست با مقداری عسل باعث صاف، شفاف و مرطوب شدن پوست می شود.

روغن نارگیل را برای اثر مرطوب کنندگی آن امتحان کنید

روغن نارگیل یکی از در دسترس ترین موادی است که می توانید. به اقدامات ضد چروک خود اضافه کنید. این مرطوب کننده ی کاملا طبیعی به راحتی جذب پوست می شود و از پوست شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. بسیاری از افرادی که با چروک یا افتادگی پوست دست و پنجه نرم می کنند. از روغن نارگیل به عنوان یک درمان کننده پوست بی خطر و موثراستفاده می کنند.

از آنجا که روغن نارگیل در دمای اتاق جامد می شود. باید مقدار کمی از آن را در یک کاسه ذوب کنید.
یک پنبه را به روغن آغشته کنید و آن را به طور یکنواخت به همه جای صورت خود بمالید.
با انگشتان تمیز، روغن را به آرامی به مدت حداقل پنج دقیقه در اعماق پوست ماساژ دهید.
اجازه دهید یک شب روی صورتتان بماند تا زمان کافی برای جذب روغن در پوست فراهم شود.
صبح روز بعد صورت خود را با آب بشویید.
در حالی که این روش های درمانی عمدتاً اقداماتی پیشگیرانه برای به تأخیر انداختن شروع پیری پوست هستند، اما به کاهش پیدایش چین و چروک و خطوط ریز قدیمی نیز کمک می کنند. علاوه بر این، تمام مواد مورد استفاده کاملاً غیر سمی و بی خطر هستند، بنابراین امتحان کردن آن ها هیچ ضرری ندارد.

 


دکتر اردشیر عامری 

اطلاعات بیشتر از متخصص طب سوزنی اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان اینجا کلیک کنید


بیشتر بدانید :

مزایای شگفت انگیز کربوکسی تراپی

دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی

میکرونیدلینگ چیست؟

کاربرد و مزایا و نتایج پلاسما

درمان پزشکی چروک های پیشانی

راهکارهای خانگی درمان لک صورت

پیام بگذارید