درمان افراد مبتلا به گلوکوم با طب سوزنی | متخصص طب سوزنی اصفهان

بررسی درمان افراد مبتلا به گلوکوم با طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یک درمان برای افراد مبتلا به گلوکوم

هدف از این مطالعه

هدف این مرور، ارزیابی این موضوع بود که طب سوزنی در درمان افراد مبتلا به گلوکوم مفید و ایمن است یا خیر. ما ۳ کارآزمایی کامل شده و یک کارآزمایی در حال انجام را وارد کردیم.

پیام کلیدی این مطالعه

در این زمان، نتیجه‌گیری قابل اعتماد از داده‌های موجود برای حمایت از استفاده از طب سوزنی در درمان افراد مبتلا به گلوکوم غیرممکن است.

چه چیزی در این مرور مورد بررسی قرار گرفت؟

گلوکوم وضعیتی است که به عصب بینایی آسیب رسانده و عملکرد بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گلوکوم یک علت عمده نابینایی در سراسر جهان به شمار می‌رود. اگرچه درمان‌های بسیاری در دسترس هستند، از جمله قطره‌های چشمی، درمان لیزر و روش‌های جراحی، برخی از افراد ممکن است به دنبال روش‌های مکمل یا طب جایگزین مانند طب سوزنی، به عنوان مکمل درمان عادی خود، باشند.

درمان افراد مبتلا به گلوکوم با طب سوزنی | متخصص طب سوزنی اصفهان

نتایج اصلی این مطالعه مروری چه هستند؟

سه مطالعه تکمیل شده در بیمارستان‌هایی در تایوان و ایالات متحده انجام شده بودند. این کارآزمایی‌ها شرکت‌کنندگان مبتلا به گلوکوم یا فشار بالای داخل چشم (بالاتر از فشار طبیعی چشم) را وارد کردند. کارآزمایی‌ها تا حد زیادی در مداخلات مقایسه شده متفاوت بودند، از جمله طب فشاری اوریکولار (یک روش غیراستاندارد طب سوزنی)، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، و طب سوزنی در نقاط چشمی (۱۲ جلسه). طب سوزنی ممکن است اثر بسیار اندکی در کاهش فشار چشم داشته باشد، اما قطعیت شواهد بسیار پائین است. یک کارآزمایی حساسیت سوزن را گزارش کرد. کارآزمایی‌ها هیچ شواهدی را از تاثیر بر میدان بینایی یا حدت بینایی گزارش نکردند.

پیشنهاد مطالعه  خارش و خشکی پوست را درمان کنید !

این مرور تا چه زمانی به‌روز‌ است؟

نویسندگان مرور کاکرین برای یافتن مطالعاتی که تا نوامبر ۱۶, ۲۰۱۸ منتشر شده بودند، جست‌وجو کردند.

نتیجه‌گیری‌های نویسندگان:

در این زمان، نتیجه‌گیری قابل اعتماد از داده‌های موجود برای حمایت از استفاده از طب سوزنی به گلوکوم غیرممکن است. به دلیل ملاحظات اخلاقی، RCTهای مقایسه کننده طب سوزنی به تنهایی با درمان استاندارد گلوکوم یا دارونما بعید است در کشورهایی که در آنها استاندارد مراقبت از قبل تائید شده، توجیه شود.

| پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان|

بیشتر بدانید :

ماسک‌های درمانی برای افتادگی پوست

عدم تقارن صورت و درمان آن

روغن‌های طبیعی برای افتادگی پوست

پیام بگذارید