سوزن خشک در مقایسه با طب سوزنی برای درمان آرتروز

هر دو روش طب سوزنی و سوزن خشک برای درمان آرتروز توسط متخصص طب سوزنی مورد استفاده قرار گرفته اند. خصوصاً اینکه تحقیقات نشان می دهند که طب سوزنی و سوزن خشک به ویژه برای درمان درد زانوی ناشی از آرتروز مفید هستند.

برای درمان آرتروز زانو و لگن، استفاده از سوزن خشک در نقاط غیر ماشه ای موثر تر از روش سنتی سوزن خشک است. در یک مطالعه مروری در سال ۲۰۱۴ مشخص شد، استفاده از سوزن خشک در ماهیچه ها و بافت های اطراف ناحیه دردناک، بیشتر از زمانی که سوزن خشک فقط در نقاط دردناک استفاده شود، درد و حساسیت را کاهش می دهد. این استراتژی برای استفاده از سوزن خشک بیشتر شبیه طب سوزنی است که در آن ماهیچه ها و اعصاب در ناحیه بزرگتری مورد درمان قرار می گیرد.

تحقیقاتی که پیرامون استفاده از سوزن خشک انجام شده‌اند محدود هستند. اکثر تحقیقات موجود درباره سوزن خشک موید تاثیر این روش در تسکین دردهای خفیف تا متوسط هستند. در بعضی مطالعات نشان داده شده است که تسکین علائم به روش سوزن خشک بیشتر از درمانهای پلاسیبو یا دارونما بوده است.

اما یک مطالعه نشان داده است که سوزن خشک در تسکین درد ماهیچه ای موثرتر از انجام حرکات کششی نیست.

پیشنهاد مطالعه  چه کسانی باید مزوتراپی پوست انجام دهند ؟

به علاوه در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، مشخص شد که تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت نسبت به انجام سوزن خشک، درمان موثرتری را برای جراحت‌های روتاتور کاف فراهم می کند.

بیشتر مطالعه کنید : 

متخصص طب سوزنی اصفهان | تفاوت سوزن خشک با طب سوزنی

فواید سوزن خشک

سوزن خشک می تواند موجب تسکین بعضی از انواع درد و سفتی عضلانی شود. به علاوه رهاسازی تیگر پوینتها می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکت کمک کند. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان جراحات ورزشی، درد عضلانی و حتی درد فیبرومالیژیا استفاده میشود. اگر چه در حال حاضر راهنمایی برای اجرای این روش وجود ندارد اما در صورتی که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود روشهای امن انجام سوزن خشک استانداردسازی خواهد شد.

پیام بگذارید