متخصص طب سوزنی اصفهان | خشکی و خارش پوست را درمان کنید !

خشکی پوست را با طب سوزنی درمان کنید

شما هم از خشکی پوست خود کلافه شده‌اید؟!  پوست ما بر اثر عوامل مختلفی مانند تغییر آب و هوا، واکنش‌های آلرژیک، مصرف داروهای خاص و شست و شوی زیاد (مخصوصاً با آب گرم) چربی خود را از دست داده و خشک و پوسته پوسته می‌شود.

گاهی اوقات خشکی پوست مزمن می‌شود و موجب ناراحتی و کلافگی فرد می‌گردد. حتی در برخی مواقع ممکن است خشکی بیش از حد پوست باعث ایجاد زخم‌های عمیق و خونریزی شود.  بر اساس طب سوزنی و پزشکی شرقی، خشکی پوست می‌تواند بر اثر اختلال در عملکرد شش‌ها ایجاد شود.

مواردی مانند اختلال در انرژی چی، جریان خون و انسداد کانال‌های انرژی در اندام‌های داخلی نیز می‌توانند علل ایجاد خشکی پوست باشند. طب سوزنی تأثیر بسیار زیادی در برقراری تعادل بین ارگان‌های داخلی بدن دارد و با آزادسازی انرژی در بدن، تقویت گردش خون و سم زدایی بدن می‌تواند به خوبی مشکل خشکی پوست را برطرف کند و شما را از خارش و قرمزی پوست رها کند .

خشکی و خارش پوست ممکن است حتی در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کرده و خوابیدن را دچار مشکل کند. لذا لازم است به سرعت برطرف شود. در طب سنتی چینی روش‌های مختلفی برای درمان خشکی و خارش پوست وجود دارد که تحریک نقاط مشخصی در بدن مبنای اصلی در این روش‌هاست.

بر اساس طب سنتی چینی تغییراتی که در سطح پوست ایجاد می‌شود بازتاب اختلال در عملکرد اندام‌های داخلی، اختلال در گردش خون و انسداد انرژی “چی” یا کانال‌های انرژی است. برای مثال جوش‌ها و دانه‌های روی پلک چشم با عملکرد کبد و جوش‌های روی بینی با عملکرد شش‌ها در ارتباط است. به همین ترتیب گوش‌ها با کلیه، لب و دهان با طحال و زبان با قلب در ارتباط هستند.

متخصص طب سوزنی اصفهان |خشکی پوست را با طب سوزنی درمان کنید

خارش پوست اگر همراه با التهاب و سرخی موضعی باشد اصطلاحا اگزما نامیده می‌شود. طی مطالعه گروهی از دانشمندان آلمانی بر روی اثر طب سوزنی در ۳۰ فرد مبتلا به اگزما، مشاهده شد که اگر بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض عامل آلرژی  از طب سوزنی استفاده شود می‌تواند احساس خارش ناشی از آن را تسکین دهد. بعبارت دیگر طب سوزنی می‌تواند از شدت اثر عامل خارجی و واکنش‌های پوستی بکاهد.

بنظر می‌رسد طب سوزنی در کنار استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند عملکرد کانال‌های انرژی را تعدیل و گردش انرژی و گردش خون در بدن و در سطح پوست را افزایش دهد و همزمان با تقویت سیستم ایمنی به رفع خارش پوست کمک کند. علاوه بر این، طب سوزنی می‌تواند با تغییر پیام‌ها در سلول‌های عصبی و آزادسازی انتقال‌ دهنده‌های شیمیایی مختلف در سیستم عصبی مرکزی به تسکین درد ناشی از خارش پوست کمک کند.

برای رفع  خارش پوست معمولا نقاطی در بدن که مرتبط با طحال و روده بزرگ هستند تحریک می‌شوند تا ضمن بهبود عملکرد این اندام‌ها به درمان عارضه پرداخته شود.

بیشتر بدانید : 

پیشنهاد مطالعه  درمان سردرد خوشه ایی با طب سوزنی

پیام بگذارید