تعریف کلی منافذ باز پوست | متخصص طب سوزنی اصفهان

تعریف کلی منافذ باز پوست

افزایش سن، قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی و نور خورشید و برخی عوامل ژنتیکی باعث ایجاد آسیب‌های پوستی می‌شود که زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از این آسیب‌ها منافذ باز پوست است که به دلیل ضعیف شدن پوست در سن بالا و کاهش تولید کلاژن و الاستین اتفاق می‌افتد. باز و گشاد شدن منافذ پوست، علاوه بر اینکه زیبایی فرد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد، زمینه‌ای برای بروز دیگر مشکلات پوستی نیز هست. به همین دلیل افراد به دنبال راه‌هایی هستند که این منافذ را از بین ببرند تا ضمن داشتن پوستی زیباتر و یکدست‌تر، از ایجاد آسیب در پوست خود جلوگیری کنند.

افزایش سن و کاهش سطح کلاژن پوست

با افزایش سن و کاهش سطح کلاژن پوست، منافذ پوست کم‌کم بازتر و گشادتر می‌شوند. تاجایی‌که به راحتی قابل‌تشخیص هستند و زیبایی فرد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند. از طرف دیگر این منافذ باز محل مورد علاقه باکتری‌ها، آلودگی‌های و چربی‌ها هستند. جمع شدن گردوخاک و آلودگی و چربی در این منافذ به پوست آسیب می‌رساند و باعث ایجاد جوش‌های سرسفید یا سرسیاه در پوست می‌شود. عدم رسیدگی مناسب به منافذ ایجاد شده باعث بازتر و واضح‌تر شدن آن‌ها خواهد شد و آسیب‌های ناشی از آن‌ها را نیز گسترش خواهد داد.

این موضوعات باعث شده است که متخصصان به فکر ایجاد روش‌هایی بیفتند که با کمترین عوارض و درد، منافذ باز پوست را تنگ‌تر کنند و زیبایی افراد را به آن‌ها برگردانند. علاوه بر روش‌های کلینیکی، راهکارهای خانگی متعددی نیز برای درمان منافذ باز پوست وجود دارد. این راهکارها به اندازه روش‌های کلینیکی موثر نیستند اما می‌توانند از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کنند. در این مطلب درباره دلایل ایجاد منافذ پوست و روش‌های درمان آن توضیح خواهیم داد و تلاش می‌کنیم برای سوالات مختلفی که در خصوص هر روش وجود دارد، پاسخ‌هایی ارائه کنیم.

پیشنهاد مطالعه  مراقبت های قبل و بعد از انجام درمان میکرودرم

منافذ باز پوست چیست ؟

اگر به پوست برخی افراد نگاه کنید، روزنه‌های بسیار ریزی را روی آن مشاهده خواهید کرد. که یکدست بودن و زیبایی پوست آن‌ها را از بین برده است. این روزنه‌ها همان منافذ پوست هستند که گشاد شده‌اند و روی پوست به رنگ تیره دیده می‌شوند. دلیل تیره بودن منافذ پوست این است که این روزنه‌ها در واقع پیازهای بسیار ریز مو هستند که به دلیل باز شدن منافذ از پوست بیرون زده‌اند. در کنار این پیازهای کوچک غدد چربی وجود دارد.

ترشح چربی از این غدد باعث می‌شود که پوست بعد از ایجاد منافذ چرب‌تر شود. و همین چربی بیشتر خود زمینه‌ای برای ایجاد مشکلات بیشتر خواهد بود. البته توجه کنید که وجود منافذ پوست به‌خودی‌خود مشکل‌آفرین نیست. در پوست طبیعی انسان منافذ برای تنفس پوست و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های سطح آن قرار گرفته‌اند. همچنین ترشح چربی کافی از این منافذ باعث حفظ تعادل پوست و جلوگیری از خشکی آن خواهد شد.

تعریف کلی منافذ باز پوست | متخصص طب سوزنی اصفهان

اما منافذ پوست زمانی مشکل‌آفرین هستند که بیش‌ از اندازه باز شده و ظاهر پوست را تغییر دهند. در چنین مواقعی ترشح چربی از غدد بیش‌ازحد لازم است و همین موضوع باعث ایجاد جوش و آکنه و دیگر مشکلات پوستی خواهد شد. به همین دلیل باید چاره‌ای برای بستن منافذ پوستی اندیشید تا بدون ایجاد چنین مشکلاتی راهی برای تنفس پوست فراهم کنند. پس می‌توان گفت که منافذ پوست به‌خودی‌خود یک مشکل نیستند. اما زمانی که به دلایل مختلف گشاد شده و راه را برای تجمع چربی و آلودگی باز کنند، باید فکری برای رفع آن‌ها کرد.

چرا منافذ پوست باز می‌شوند؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل باز شدن منافذ پوست استفاده از مواد آرایشی نامناسب است. قبل از خریدن و استفاده از هرگونه محصول آرایشی باید به نوع پوست خود توجه کنید. افرادی که پوست چربی دارند، باید به این موضوع بیشتر توجه کنند. چراکه استفاده از محصولات چرب برای پوست چرب باعث می‌شود. که سطح چربی روی پوست بالا رود. درواقع این کار باعث افزایش ترشح چربی از غدد موجود در منافذ پوست شده و آن‌ها را بازتر می‌کند. یکی دیگر از دلایل اصلی باز شدن منافذ پوست، افزایش سن است. با بالا رفتن سن پوست کم‌کم حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و تولید کلاژن و الاستین در آن به حداقل می‌رسد. همین موضوع باعث می‌شود که عوامل نگه‌دارنده پوست و کنترل سطح چربی آن کم‌کم از بین بروند و منافذ پوست باز و گشاد شوند.

پیشنهاد مطالعه  جوانسازی پلاسما فرکشنال برای چه کسانی مناسب و نامناسب است ؟

عوامل ژنتیکی و ارثی

علاوه بر این موارد عوامل ژنتیکی و ارثی نیز می‌توانند باعث ایجاد منافذ پوست شوند. در چنین مواردی فرد از بدو تولد روی پوست منافذ مشخصی دارد که معمولا روی بینی و گونه‌ها دیده می‌شوند. تعرق فراوان و تمیز نکردن صورت بعد از عرق کردن باعث تجمع آلودگی در منافذ پوست می‌شود. و آن‌ها را بزرگ‌تر می‌کند. سبک زندگی نامناسب و مصرف غذاهای چرب و شور یا خیلی شیرین نیز از دلایل افزایش سطح چربی پوست و باز شدن منافذ پوستی است. مشکلات هورمونی و بعضی بیماری‌ها نیز می‌توانند بر روی اندازه منافذ پوست اثر بگذارند و آن‌ها را گشادتر از حد معمولا کنند.

علاوه بر این موارد روش‌های مختلف برای لایه‌برداری پوست یا درمان جوش‌های سرسیاه باعث بازتر شدن منافذ پوست و ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد. قرار گرفتن ‌در معرض نور خورشید یا آلودگی‌های محیطی و خشکی پوست نیز از دیگر دلایل گشاد شدن منافذ پوست هستند. همچنین افرادی که پوست چربی دارند و به درستی از آن مراقبت نمی‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض گشاد شدن منافذ پوستی و مشکلات ناشی از آن هستند.

چه مشکلاتی برای افراد ایجاد می‌کند؟

درصورتی‌که فرد اقدام مناسبی برای تنگ کردن منافذ پوست نکند. ظاهر پوست و حتی رنگ آن کاملا تغییر می‌کند. و این موضوع زیبایی او را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این تجمع آلودگی و چربی در منافذ باز پوست باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه یا چرکی در پوست شده و سلامت آن را به خطر می‌اندازد. در کنار این موارد تجمع باکتری‌ها در منافذ پوستی زمینه‌ای برای تشدید آسیب‌های موجود و ایجاد آسیب‌های بیشتر است. که اثرات منفی بر روی سلامت پوست فرد و البته زیبایی او خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی نوزادان خطرناک است؟

 

برای پیشگیری چه باید کرد؟

اولین قدم برای جلوگیری از باز شدن منافذ پوستی، رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست است. درصورتی‌که پوست به صورت روزانه با استفاده از پاک‌کننده‌های مرغوب و سازگار با پوست تمیز شود. آلودگی‌های و چربی‌های باقیمانده بر روی سطح پوست از بین می‌روند و منافذ پوستی دیگر باز نخواهند شد. علاوه بر این عدم دست‌کاری جوش‌ها و لک‌های پوستی نیز از دیگر عوامل جلوگیری از باز شدن منافذ پوست است. دست‌کاری این موارد باعث ایجاد زخم در سطح پوست می‌شود و جای این زخم حتی در صورت بهبود کامل نیز مانند یک روزنه گشاد بر روی پوست باقی خواهد ماند.

نور خورشید و آلودگی‌های محیطی یکی از اصلی‌ترین عوامل بازی منافذ پوست هستند. به همین دلیل استفاده منظم از کرم‌های ضد آفتاب، آسیب ناشی از این موارد را تا حد زیادی خنثی خواهد کرد. توجه کنید که کرم‌های ضد آفتاب و دیگر مواد آرایشی که استفاده می‌کنید. باید با نوع پوست شما سازگار باشند تا خود دلیلی برای باز شدن منافذ پوست و شروع آسیب بیشتر نباشند.


دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان

پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری 


بیشتر بدانید :

تزریق بوتاکس و مراقبت‌های قبل و بعد

ترمیم و جوانسازی پوست با فرکشنال

درمان های پزشکی و دارویی چروک دور لب

پیام بگذارید