متخصص طب سوزنی اصفهان | بی اختیاری ادرار

علل بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار مشکی بسیار شایع است که موجب خجالت فرد می شود. شدت آن از نشت ادرار به صورت گهگاهی در هنگام عطسه و سرفه تا فوریت در ادرار کردن متغیر است، به طوریکه فرد حتی فرصت اینکه خود را به توالت برساند پیدا نمی کند. اگرچه این مشکل اغلب با افزایش سن بیشتر می شود، اما پیامد اجتناب ناپذیر پیری محسوب نمی شود. این مشکل یک بیماری نیست، بلکه یک علامت است. این مشکل ممکن است در اثر عادات روزانه، شرایط پزشکی و یا مشکلات جسمانی ایجاد شود.

بی اختیاری ادراری موقت

برخی نوشیدنی ها، غذاها و داروها ممکن است ادرار آور باشند. مثانه را تحریک کنند و حجم ادرار شما را افزایش دهند. مانند:

  1. الکل
  2. کافئین
  3. نوشیدنی ها و آب گازدار
  4. شیرین کننده های مصنوعی
  5. فلفل تند
  6. غذاهای اسپایسی،
  7. داروهای فشار خون و قلب، آرام بخش ها
  8. میزان زیاد ویتامین c

بی اختیاری ادرار همچنین ممکن است در اثر یک وضعیت پزشکی که به آسانی نیز قابل درمان است، ایجاد شود مانند:

  • عفونت مجاری ادراری : عفونت ها مثانه شما را تحریک می کنند، موجب اضطرار شدید در ادرار کردن و گاهی بی اختیاری ادرار می شوند
  • یبوست : رکتوم (راست روده) در نزدیکی مثانه قرار دارد و رشته های عصبی مشترکی با آن دارد. فشردگی و سفت بودن مدفوع در رکتوم باعث بیش فعالی اعصاب و افزایش تکرر ادرار می شود.
پیشنهاد مطالعه  اثربخشی طب سوزنی برای سندرم‌های مختلف

متخصص طب سوزنی اصفهان | تاثیر طب چینی بر بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری دائمی

بی اختیاری ادرار همچنین می تواند یک عارضه مزمن ناشی از مشکلات فیزیکی پایه ای باشد، مانند بارداری، زایمان، تغییرات ناشی از سن، یائسگی، خارج کردن رحم، بزرگ شدن پروستات، انسداد، اختلالات عصبی

در طب چینی، کلیه ها “آب را کنترل می کنند” و مسئول متابولیسم ادرار هستند. چی (انرژی) کلیه ها کمک به نگه داشته شدن ادرار در مثانه می کند. بنابراین، کمبود چی کلیه ها می تواند علت اصلی این عارضه یا مثانه بیش فعال باشد. طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر برای درمان این عارضه  بسیار موثر است. مطالعات نشان داده طب سوزنی باعث کاهش میزان نشت ادرار و تکرر نشت غیرقابل کنترل ادرار می شود.

بیشتر بخوانید : ۱۰ نوع درد و چگونگی تسکین انواع دردها را بشناسیم؟

 

متخصص طب سوزنی اصفهان 

پیام بگذارید