کاربرد طب سوزنی در بیماری های زنان

در سراسر دنیا از طب سوزنی به عنوان روشی کم‌خطر در درمان بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. بیماری‌ های زنان از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه متخصص طب سوزنی قرار می‌گیرد. این مقاله مروری دارد بر اثرات آزمایش شده طب سوزنی و فشاری در بهداشت زنانی که در سنین باروری قرار دارند. زنان باردار مورد نظر نبوده‌اند.

طب سوزنی توانسته است درطول ۴۰ سال گذشته خود را از یک متد درمانی غیر متعارف به عنوان پدیده ای بسیار موثر از طب مکمل قانونمند و منظم بخصوص در درمان بیماری های مزمن معرفی نموده و به طور روزمره و مرتب تاثیر درمانی خود را در بیماری های دردناک اندامهای حرکتی و سایر بیماریها آشکار کند.

متخصص طب سوزنی اصفهان | تکنیک طب سوزنی و درمان شانه منجمد

طب سوزنی و طب سنتی

از دیدگاه این طب، سلامت عادات ماهانه، هورمونها و بارداری خانم ها بیشتر به سلامتی سه ارگان کبد، طحال و کلیه ها بستگی دارد و بیماری این ارگان ها می تواند سبب بروز بیماری زنان شود. البته باید به این نکته توجه داشت که این یک دیدگاه سنتی می باشد و لزوما منطبق بر پزشکی غربی یا امروزی نمی باشد یعنی از دیدگاه طب غربی ممکن است بیمار هیچ مشکلی نسبت به این ارگان ها نداشته باشد و تمام آزمایشات بیمار سالم باشد.

پیشنهاد مطالعه  از اثرات بلند مدت طب سوزنی چه می دانید ؟

برای مثال : از دیدگاه طب سنتی چینی، کبد مسئول رساندن خون به رحم است و اگر خون کبد کافی باشد عادت ماهانه خانم ها منظم خواهد بود و اگر خون کبد کاهش یابد بیمار دچار علائمی همچون کاهش شدت و مقدار خونریزی می گردد. این بیماری می تواند علائم دیگری از قبل عصبی شدن، لکه های قبل از عادت ماهانه، کمر درد، زانو درد، غیره…. نیز داشته با شد. در صورتی که خون کبد افزایش یابد، بیمار علائم افزایش خونریزی در حجم و دفعات خواهد داشت.

مطالب خواندنی و جالب :

متخصص طب سوزنی اصفهان | کاربرد طب سوزنی در بیماری های زنان

خونریزی ها می توانند به دلیل بیماریهای طحال نیز باشند. از دیدگاه طب سنتی و طب سوزنی: طحال هم مسئول نگه داشتن خود درون رگها بوده و هم تنظیم مایعات بدن را انجام می دهد. هنگامی که طحال بیمار باشد بیمار شکایت بیشتری از چاقی، ورم اندام، ترشحات رحمی و سینوسی و لکه بینی و… را می کند. این بیماران بیشتر ممکن است برای درمان چاقی و کیست تخمدان به مطب های طب سوزنی مراجعه کنند. کلیه ها بیشتر در تولید مثل قوای جنسی و میل جنسی دارای اهمیت می باشند. ضعف کلیه ها سبب کاهش میل جنسی و ناباروری، ترس های مختلف، ضعف اراده و….می گردد.

پیشنهاد مطالعه  نقاط طب سوزنی در تسکین درد

تجربه نشان داده است که طب سوزنی می تواند در تنظیم عادت ماهانه، کیست تخمدان، ناباروری و درد قبل از قاعدگی به برخی از بیماران کمک کند.

 

متخصص طب سوزنی اصفهان دکتر اردشیر عامری 

پیام بگذارید