تزریق ژل و بوتاکس اصفهان |8 مورد تزریق درمانی بوتاکس دور چشم

تزریق درمانی بوتاکس دور چشم

بیشتر مردم وقتی نام تزریق ژل و بوتاکس را می‌ شنوند؛ به یاد تزریق‌ های مرتبط با زیبایی می ‌افتند اما برای درمان چندین بیماری جدی از این ماده استفاده می‌ شود. متخصصان چشم با استفاده از تزریق درمانی بوتاکس دور چشم بیماری ‌های مختلفی را درمان می ‌کنند که روی حس بینایی فرد تاثیر می ‌گذارند.از جمله این بیماری ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انحراف چشم، پرش پلک، میگرن، افتادگی پلک، ریزش مفرط اشک یا خشکی چشم.

البته تزریق بوتاکس عوارض جانبی و خطر هایی دارد که باید از آن‌ ها مطلع باشید اما به طور کلی، تزریق این ماده، روش درمانی ایمنی است که برای درمان بیماری‌ های پزشکی خاصی از آن استفاده می ‌شود.

بوتاکس دور چشم

اگر بخواهید برای بیشتر بزرگسالان آمریکایی راجع به بوتاکس صحبت کنید؛ احتمالا اولین چیزی که به ذهن هر کدامشان خطور خواهد کرد این است که از این ماده برای موارد مرتبط با زیبایی و تغییر ظاهر استفاده می‌ شود. آن‌ ها فکر می‌ کنند از بوتاکس برای فلج کردن موقتی ماهیچه‌ ها و از بین بردن چروک صورت استفاده می ‌شود. تزریق بوتاکس با بیش از ۱.۵ میلیون تزریق، اولین درمان جراحی زیبایی در سال ۲۰۱۷ بود. به ‌هر حال از بوتاکس برای درمان بیماری‌ های مختلفی استفاده می ‌شود. از جمله این بیماری‌ ها می‌ توان به تعریق بیش‌ از حد یا هیپر هیدروز، میگرن‌ های مزمن و گرفتگی‌ های گردن اشاره کرد.

با بوتاکس دور چشم، ماهیچه‌ های آن ناحیه خاص دیگر نمی‌ توانند حرکت کنند (به صورت موقت) و سیگنال ‌های شیمیایی دیگر نمی‌ توانند از پایانه ‌های عصبی به سمت مغز ارسال شوند. به این ترتیب پوست دور ناحیه مورد نظر آرام شده و درد یا گرفتگی‌ های فرد کاهش یافته یا کاملا رفع خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی و مزاج شناسی

متخصص طب سوزنی اصفهان  | درمان گودی چشم با تزریق فیلر زیر چشم

بوتاکس دور چشم، حدود ده دقیقه زمان می‌ برد. معمولا روند انجام این جراحی به صورت سرپایی بوده و نیازی به استراحت پس از تزریق وجود ندارد. روند انجام تزریق دردناک است اما پس گذشت یک یا دو روز، نشانه ‌ها از بین خواهند رفت.

در ضمن تزریق بوتاکس به درمان انواع بیماری‌ های مرتبط با چشم نیز کمک می ‌کند. منظورمان از درمان بیماری‌ های مرتبط با چشم، فقط رفع چروک ‌‎های دور چشم نیست بلکه درمان بیماری ‌هایی است که مرتبط با بینایی افراد است

جراحی‌ های مرتبط با بینایی چشم با استفاده از بوتاکس

اگر چه افراد بسیاری هستند که با تزریق بوتاکس در میان‌ سالی؛ چروک دور چشم‌ ها، ابرو ها و پیشانی خود را کاهش می ‌دهند اما امروزه با تزریق بوتاکس دور چشم، زیر و درون آن، می توان بیماری ‌های مرتبط با چشم و بینایی را درمان کرد. از جمله این بیماری ها می ‌توان موارد زیر را نام برد:

  • انحراف چشم (استرابیسم)

در اصل این بیماری نشان‌ دهنده نوعی عدم تعادل در قدرت ماهیچه ‌هایی است که منجر به تمرکز چشم ‌ها و حرکت توأم آن ‌ها با یکدیگر می‌ شود. هم‌ چنین احتمال دارد که استرابیسم، به دلیل آسیب‌ های عصبی اطراف مردمک چشم یا عصب ‌های بینایی چشم، که پیام‌ها را به مغز منتقل می‌ کنند؛ ایجاد شود. در چنین حالتی پیام‌ های بینایی یک چشم مانند چشم دیگر تفسیر نمی‌ شود. استرابیسم بیشتر برای کودکان پیش می ‌آید.

معمولا در روند درمان، لکه ‌ای روی چشم غالب ایجاد می‌ شود، بنابراین ماهیچه ضعیف ‌تر تقویت شده و هماهنگی ماهیچه و پیام ‌های عصبی بینایی منتقل‌ شده به مغز، افزایش می ‌یابد. با استفاده از عینک یا انجام عمل جراحی نیز می ‌توان انحراف چشم را بر طرف کرد اما معمولا نیازی نیست که در همان سن کودکی، این درمان ‌ها انجام شود.

پیشنهاد مطالعه  درمان تعریق شدید با کمک تزریق بوتاکس

اگر فردی بزرگسال ناگهان دچار استرابیسم شود؛ احتمالا بیماری دیگری دلیل بروز این مشکل است و باید برای درمان آن اقدام کرد. انحراف چشم به ‌خودی ‌خود قابل درمان است. معمولا تزریق بوتاکس، آخرین رویکرد کنترل این بیماری است. اساسی ‌ترین راه درمان استرابیسم؛ استفاده از لنز های اصلاح‌ کننده یا عینک ‌های اصلاحی است.

کاشت نخ لاغری اصفهان |بلفارواسپاسم

  • بلفارواسپاسم ( پلک زدن غیر ارادی )

در برخی موارد ماهیچه ‌های اطراف چشم و نزدیک پلک، به صورت غیر ارادی منقبض می ‌شوند. به این حالت، میوکیمی گویند. میوکیمی می‌ تواند پلک پایین، پلک بالا یا هر دو پلک را درگیر کند. انقباض ماهیچه‌ ها برای بیشتر افراد خفیف است. آن‌ ها بیشتر احساس کششی سریع در پلک خود دارند. هم‌چنین اکثر افراد هر چند وقت، فقط یک بار این انقباض را احساس می‌ کنند اما احتمال دارد که این اختلال برای برخی افراد به صورت دائمی پیش آید و با بستن اجباری هر دو پلک، دید فرد را مختل کند. ممکن است برای چند روز چنین تجربه‌ ای تکرار شود و سپس برای ماه‌ ها چنین حالتی برای فرد پیش نیاید.

غیر قابل ‌پیش ‌بینی بودن این حالت می ‌تواند منجر به مختل شدن زندگی افراد شود. در موارد حاد این بیماری، با تزریق بوتاکس می ‌توان پلک زدن غیر ارادی را درمان کرد. در موارد نادری احتمال دارد بلفارواسپاسم، نشانه اولیه ابتلا به نوعی اختلال حرکتی مزمن باشد (به ‌خصوص اگر انقباضات صورت بیشتر شده و با حرکت ‌ها و انقباضاتی دیگر ترکیب شود). داشتن استرس‌، خستگی، خستگی چشم یا پلک، سوزش چشم، عوارض جانبی دارو یا مواد تفریحی مانند تنباکو و الکل می ‌توانند در شدت این بیماری نقش داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه  بررسی فواید سدیم PCA

درضمن بلفارواسپاسم در موارد زیر بدتر خواهد شد:

  1. بلفاریت (تورم پلک)
  2. کونژکتیویت (چشم صورتی)
  3. خشکی چشم
  4. حساسیت به نور

اگر بلفارواسپاسم با قرمزی چشم، تورم، ترشح، افتادگی پلک فوقانی، چندین هفته انقباض دائمی، بسته شدن کامل و غیر قابل ‌کنترل چشم ‌ها و انقباض غیر ارادی دیگر نواحی صورت همراه شود؛ باید به پزشک مراجعه کنید.

کاشت نخ لاغری اصفهان| درمان عارضه میگرن با تزریق بوتاکس

  • میگرن

آن ‌دسته از افرادی که دچار سر درد های میگرنی مزمن هستند. می‌ گویند که به نور حساسیت دارند، تلألویی از نور مشاهده می ‌کنند یا چشم‌ درد دارند. اگر ماهانه برای ۱۵ روز یا بیشتر دچار میگرن می‌ شوید؛ با تزریق بوتاکس می‌ توانید به رفع این نشانه‌ ها کمک کنید.

  • افتادگی پلک

در موارد حاد، افتادگی پلک ‌ها ناشی از شلی عضلات یا تاندون‌ هاست و می ‌تواند منجر به کاهش دید فرد شود.

  • خشکی چشم یا آبریزش چشم شدید

اگر جریان اشکی فرد دچار انسداد یا افراط شده یا غده‌ های اشکی فرد دچار آبریزش شوند؛ با تزریق بوتاکس دور چشم می‌ توان به کنترل این اختلال ‌ها کمک کرد. چنین درمانی می ‌تواند ناحیه مربوط به جریان اشک را گسترده کند . تا این انسداد ها رفع شود یا اشک بتواند از میان آن ناحیه راحت ‌تر عبور کند. با تزریق بوتاکس می ‌توان شدت آبریزش غدد اشکی را کاهش داد.


مطالب پشنهادی متخصص طب سوزنی اصفهان دکتر اردشیر عامری

پیام بگذارید