افزایش احتمال بارداری با طب سوزنی | متخصص طب سوزنی اصفهان

آیا افزایش احتمال بارداری با طب سوزنی ممکن است؟

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است برای زوج‌هایی که در حال انجام لقاح خارج رحمی هستند مفید باشد، اما هنوز نمی‌توان در مورد اینکه آیا این روش می‌تواند باروری را به‌طورکلی بهبود دهد حکم قطعی داد. اگرچه پژوهش‌های محدود نتایج نویدبخشی را نشان داده‌اند، اما برای اینکه بتوانیم به طور قطعی اعلام کنیم که این درمان باستانی می‌تواند به باردار شدن کمک کند، نیاز به پژوهش‌های بیشتری هست.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی بر مبنای این نظریه است که انرژی حیاتی که «چی» نامیده می‌شود، از مسیرهای خاصی در بدن جریان می‌یابد. متخصصین طب سوزنی سعی می‌کنند این انرژی را متعادل کنند و با تحریک نقاط خاصی از این مسیرها با استفاده از سوزن‌های نازک، سلامت فرد را برگردانند. اگرچه طب سوزنی برای حدود ۵۰۰۰ سال مهم‌ترین شاخهٔ طب سنتی چین بوده، اما در چند دههٔ اخیر میان جوامع برتر پزشکی دنیا هم پذیرفته شده است.

افزایش احتمال بارداری با طب سوزنی | متخصص طب سوزنی اصفهان
پژوهش‌ها در مورد اثر طب سوزنی در بارداری چه می‌گویند؟

در سال ۲۰۰۲، تیمی از پژوهشگران آلمانی کشف کردند که طب سوزنی احتمال بارداری در میان گروهی ۱۶۰ نفره از زنان را که تحت درمان با روش لقاح خارج رحمی بودند، به میزان قابل توجهی افزایش داد. ۴۲ درصد از زنانی که تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفتند باردار شدند و در مقابل ۲۶ درصد از آنهایی که طب سوزنی انجام ندادند هم باردار شدند. پژوهشگران گمانه‌زنی کردند که طب سوزنی جریان خون به رحم را افزایش می‌داد و بافت ماهیچه‌ها را شل می‌کرد که در نتیجه به رویان‌ شانس بالاتری برای لانه‌گزینی می‌داد.

پیشنهاد مطالعه  فرآیند درمان کربوکسی تراپی

دیگر پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که طب سوزنی در کاهش استرس مفید است. از آنجا که نشان داده شده استرس در باردار شدن مداخله می‌کند، منطقی به نظر می‌رسد که کاهش استرس از طریق طب سوزنی از لحاظ نظری می‌تواند احتمال باردار شدن را افزایش دهد. برخی زنان طب سوزنی را برای مقابله با استرسی که به علت تلاش برای باردار شدن حس می‌کنند، مفید می‌یابند.

طب سوزنی همچنین ممکن است به ناباروری مردان کمک کند

تعداد کمی پژوهش‌ نشان داده‌اند که استفاده روتین از طب سوزنی به میزان قابل‌ توجهی تعداد و تحرک اسپرم‌ها یعنی قدرت اسپرم برای شنا را افزایش می‌دهد. با این حال، برای اینکه طب سوزنی واقعاً مؤثر باشد باید بتواند تعداد اسپرم‌های مرد را به بالای آستانه‌ای که برای لقاح لازم است یعنی حداقل ۱۰ تا ۱۲ میلیون اسپرم متحرک در هر بار انزال افزایش دهد و مردانی که در این پژوهش‌ها حضور داشتند به آن تعداد اسپرم نرسیدند.

اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند کیفیت و سلامت اسپرم را بهبود دهد. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ چاپ شد، محققان نمونه‌های اسپرم مردانی که به علتی ناشناخته نابارور هستند را قبل و بعد از درمان با طب سوزنی تجزیه و تحلیل کردند. آنها متوجه شدند که طب سوزنی با نقایص ساختاری کمتر در اسپرم و افزایش تعداد اسپرم‌های نرمال ارتباط دارد.

پیشنهاد مطالعه  با طب سوزنی اضطراب خود را مدیریت کنید :

آیا طب سوزنی را برای باردار شدن انجام دهیم؟

بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند که به پژوهش‌های وسیع‌تر و بهتری نیاز داریم. که در آنها، نمونه‌ها به شکل ایده‌آلی تصادفی باشند، آزمایش از هر دو سو اصطلاحاً «کور» باشد. و برای برخی از بیماران از سوزن واقعی و برای برخی دیگر سوزن قلابی استفاده شود. تا بتوانیم بفهمیم که آیا طب سوزنی واقعاً مؤثر است. یا خیر، چون در برخی از پژوهش‌هایی که در بالا ذکر شد. بیماران و انجام‌دهندگان آزمایشات می‌دانستند که طب سوزنی انجام می‌شود. بنابراین این پژوهش‌ها، کور یا بی‌اطلاع نبودند و موفقیت درمان ممکن است. ناشی از اثر تلقین باشد. شاید این اعتقاد بیماران به طب سوزنی و نه خود طب سوزنی بود که باعث موفقیت درمان شد.

با این حال، در نهایت اهمیتی ندارد که موفقیت طب سوزنی یک اثر تلقینی است. یا خیر، بلکه موضوع این است که طب سوزنی نسبتاً ایمن است. و اگر قدرت باروری را بهبود می‌دهد. حتی اگر تنها به خاطر این که شما این طور فکر می‌کنید ممکن است. ارزش امتحان کردن را داشته باشد. اما بهترین قدم اولیه برای درمان هر نوع مشکل باروری، مراجعه به یک متخصص است. اگر تصمیم می‌گیرید که از طب سوزنی استفاده کنید. به یک متخصص دارای مجوز که بسیاری از آنها پزشک هم هستند مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی برای هپاتیت مزمن B
| پیج اینستاگرام دکتر اردشیر عامری متخصص طب سوزنی اصفهان|

بیشتر بدانید :

بیماری قابل درمان زنان با طب سوزنی

هایفوتراپی بینی

زاویه سازی صورت با ورزش

پیام بگذارید