متخصص طب سوزنی اصفهان |تاثیر طب سوزنی بر درمان آگورافوبیا

عملکرد طب سوزنی بر درمان آگورافوبیا

آگورافوبیا ترس از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی است که فرار ممکن است دشوار باشد یا در صورت عدم موفقیت، کمک در دسترس نباشد. بسیاری از مردم تصور میکنند آگورافوبیا مانند ترس از فضاهای باز است، اما در واقع شرایط پیچیده تری است. فردی که آگورافوبیا دارد ممکن است از در شرایط زیر دچار ترس شود :

  1. سفر با وسایل نقلیه عمومی
  2. بازدید از یک مرکز خرید
  3. ترک خانه

اگر فردی مبتلا به آگورافوبیا خود را در یک موقعیت استرس‌زا بیابد، معمولاً علائم حمله پانیک یا اختلال اضطراب را تجربه می‌کند، مانند:

  • ضربان قلب سریع
  •  تنفس سریع (hyperventilating)
  • احساس گرما و عرق کردن
  • احساس بیماری

عوامل بروز آگورافوبیا

آگورافوبیا معمولاً به عنوان یکی از عوارض اختلال اضطرابی که شامل حملات پانیک و ترس شدید است در نظر گرفته می‌شود. این اختلال با در اثر حضور در مکان‌ها یا موقعیت‌هایی خاص رخ دهد. اقلیتی از افراد مبتلا به آگورافوبیا هیچ سابقه‌ای از حملات پانیک ندارند. در این موارد، ترس آنها ممکن است با مسائلی مانند ترس از جنایت، تروریسم، بیماری یا تصادف مرتبط باشد. رویدادهای آسیب‌زا، مانند سوگ، ممکن است به آگورافوبیا منجر شود. همچنین به ارث رسیدن ژن‌های خاص از والدین نیز ممکن است آنرا تحریک کند.

پیشنهاد مطالعه  عدم تقارن صورت و درمان آن

کاشت نخ لاغری اصفهان | تاثیر طب سوزنی بر درمان آگورافوبیا

درمان اختلال اضطرابی با طب سوزنی

درمان استاندارد برای اختلال اضطراب و اختلال هراس، بسته به شدت اختلال و سلامت جسمی و روانی منحصر به فرد، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. رویکردهای درمانی سنتی معمولاً شامل ترکیبی از درمان و داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی است. با این حال، به طور فزاینده‌ای، بسیاری از پزشکان تشخیص می‌دهند که طب سنتی چینی، مانند طب سوزنی نیز ممکن است در درمان اختلالات اضطراب و هراس نقش داشته باشد. برای برخی افراد، درمان‌های طب سوزنی منظم به تنهایی می‌تواند اضطراب را تسکین دهد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا علائم فیزیکی و عاطفی را مدیریت کنند. برای دیگران، طب سوزنی زمانی که با درمان و/یا دارو ترکیب شود، ممکن است بهترین کار را داشته باشد

طب سوزنی بر این باور استوار است که بسیاری از نگرانی‌های سلامت روان، و همچنین بسیاری از بیماری‌های جسمی، به دلیل عدم تعادل در انرژی حیاتی ما (Qi یا چی) ایجاد می‌شوند. هنگامی که بدن و ذهن ما در تعادل هستند، چی ما آزادانه از طریق کانالهای انرژی به نام مریدین جریان مییابد. اگر بدن ما در تعادل نباشد، چی مسدود یا دچار گرفتگی می‌شود.

ریشه اختلالات اضطرابی یا هراس را می‌توان به عنوان عدم تعادل بین سیستم عصبی سمپاتیک، پاسخ “جنگ یا گریز” ما و سیستم عصبی پاراسمپاتیک، پاسخ “استراحت و بهبودی” ما توصیف کرد. برای افرادی که از اضطراب و هراس رنج می‌برند، پاسخ «جنگ یا گریز» که توسط سیستم عصبی سمپاتیک کنترل می‌شود، فراگیر شده، در حالی که پاسخ «استراحت و بهبودی» که توسط سیستم پاراسمپاتیک کنترل می‌شود، سرکوب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه  طب سوزنی مکمل دندانپزشکی

طب سوزنی با رفع این عدم تعادل اساسی در بدن، بازگرداندن جریان مناسب چی در امتداد مریدین‌های بدن و فعال کردن پاسخ «استراحت و بهبودی» برای مقابله مناسب با پاسخ «جنگ یا گریز» به کاهش اضطراب و وحشت کمک می‌کند. یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز، سوزن‌های کوچک و استریل را در نقاط مناسب در امتداد مریدین‌های بدن قرار می‌دهد که به عنوان نقاط طب سوزنی شناخته می‌شوند.

تزریق ژل و بوتاکس اصفهان | تاثیر طب سوزنی بر درمان آگورافوبیا.

برای مثال، برای اضطراب، معمولاً اعتقاد بر این است که نقاط طب سوزنی استخوان سینه، بین ابروها یا در امتداد داخلی مچ دست است. و در حالی که می‌تواند ترسناک به نظر برسد، اما اگر به درستی انجام شود، درمان دردناک نیست و نباید صدمه بزند. در واقع، اکثر بیماران آن را هم تسکین دهنده و هم آرامش بخش می‌دانند!

نشان داده شده است که درمان طب سوزنی به تعادل سطوح کورتیزول و سروتونین کمک می‌کند، که به تعادل حالت عاطفی و تنظیم پاسخ‌های استرسی بدن کمک می‌کند. مکمل‌های گیاهی و تغذیه اجزای کلیدی مدیریت حمله پانیک در طب سنتی چینی هستند. لذا همراه با طب سوزنی احتمالاً ترکیب خاصی از گیاهان دارویی که به تنظیم عملکرد کلیه‌ها و سایر اندام ها کمک می‌کند بکار گرفته می‌شود. همچنین توصیه‌هایی ارائه خواهد شد که چه غذاهایی بیشترین و کمترین سود را برای کمک به رفع اثرات مزمن استرس و اختلال پانیک دارند.

پیشنهاد مطالعه  هزینه کاشت نخ لاغری چقدر است ؟

مطالب پیشنهادی دکتر اردشیر عامری

پیام بگذارید